Ciddi İnfeksiyonlar (PID, Bartholin Absesi)

Ciddi İnfeksiyonlar (PID, Bartholin Absesi)

PID=Pelvic İnflammatory Disease

Vajendeki veya rahim ağzındaki infeksiyonlar eğer tedavi olmazlar ve artarlarsa,bağışıklık sisteminin zayıfladığı bir zamanda rahimin içine (endometrit), oradan her 2 tüpe (salpenjit) oradan karın içine (pelviperitonit) ve yumurtalıklara (ooforit) ulaşabilirler. Yani yukarı bölgelere çıkmış bu tür infeksiyonlara Pelvik İnflamatuvar Hastalık (PID=Pelvic İnflammatory Disease) denir.

Ciddi ağrı, ateş, kokulu akıntı, kan tablosunda değişiklikler yapabilir.
En sık gonore,klamidia, aerobik ve nonaerobik çeşitli mikroorganizmalar,üreaplasmalar, mikoplazmalar etkendir.
Klasik spiraller infeksiyonun rahim içine iletilmesinde köprü vazifesi görebilirler. Bu nedenle varsa çıkartılmalı ve bir daha kullanılmamalıdırlar.
Düşük sonrası gözükebilir.
Çok partnerli ve kondom kullanmadan ilişki kuranlarda daha sıktır.
Değişik türden antibiotiklerle hemen tedavi edilmelidirler.
Gerekirse (abse şüphesi var ise) laparoskopik ameliyat ile teşhis kesinleştirilmelidir.

Bartholin Absesi

Dış dudaklarda her 2 yanda ,içte vajen girişinde vajene ıslaklık sağlayan ve adına Bartholin bezleri denen bezler vardır. Bu bezlerin vajene açılış kanalları bakteriler tarafından tıkanırsa bez içi cerahat dolu olarak şişer, abseleşir. Cinsel aktif kadınlarda sık olduğundan ve cerrahi tedavi gerektirdiğinden bu bölümde özel olarak gündeme alınmıştır.

Şişlik,ağrı, ateş yaparlar. Şikayetler gittikçe artar.
Gonokoklar ve diğer bakteriler etkendir.
Erken dönemde uygun antibiyotik ve NSAİD gibi ağrı kesiciler ile %50 gerileme ihtimali vardır. Aksi halde marsüpializasyon denen bir cerrahi işlem ile abse yarılıp, cerahat dışarı akıtılır ve kesi yeri tekrar kapanmaması için cilde dikilir. Bu işlem ağrılı olduğundan genel anestezi söz konusu olabilir.
Aynı yerde veya karşı tarafta tekrarlama riski vardır (Bazı kişiler daha yatkındır ve çok sık tekrar edebilir.)
Abse olmadan (yani bakteriler olmadan) sadece kist olarak tespit edilirlerse basit bir cerrahi işlem ile çıkartılmaları uygundur.

İdrar Yolu İinfeksiyonları
İdrar yolları denince söz edilen anatomik bölgeler şunlardır.

Üretra(İdrar torbası ile vajene açılan delik arasındaki kanal).İltihaplanınca üretrit adını alır
Mesane(İdrar torbası) İltihaplanınca sistit adını alır
Üreter (İdrar torbası ve böbrekler arasındaki her 2 tarafta bulunan kanal).
Böbrekler İltihaplanınca nefrit-pyelonefrit adını alır

En çok gözüken idrar torbası ve üretranın beraber infekte olmasıdır. Sistit denen durumdur. Her kadının hayatı boyunca en az bir kez geçirdiği söylenmektedir.

Sık idrara çıkma,idrar yaparken yanma,sancı,kanlı idrar yapma,bazen hafif ateş gibi şikayetlerin birinin veya birkaçının beraber olması genelde sistit belirtisidir. Belin yan tarafına vuran şiddetli ağrı ve yüksek ateş ise infeksiyonun üreterlere ve böbreklere ilerlediğinin bir belirtisi olabilir. Böbrekte veya üreterde taş var ise şikayetler artar ve tedavi komplike olur. .

İdrar Yolu İnfeksiyonları kadınlarda erkeklerden çok daha fazla gözlenir. Bunun nedeni anatomik olarak kadınların buna yatkın olmasıdır. İdrar torbası ve idrar deliği arasındaki üretra denen kanal kadınlarda 2-3cm iken erkeklerde tüm penis boyunca olduğundan 13-15cmdir. Dolayısı ile vajendeki bakteriler 2-3cmi kolayca yukarı doğru birkaç saatte katedip idara torbasına ulaşabilirler. Erkeklerde ise bu daha yol daha uzun olduğundan saatler içinde bakteriler mesaneye ulaşamadan idrar yapılırken bakteriler geri atılırlar.

Vajende idrar deliğinin çevresinde fazla bakteri var ise doğal olarak sistit daha sık gözlenir. İdrar deliğinin ucunda sfinkter denen ve deliği kapatan bir kas vardır. Bu kas sık sık,uzun ve travmatik cinsel ilişki sonrasında zedelenebilir ve bakterilerin kanala geçişi kolaylaşabilir. Balayı sistiti diye adlandırılan ve bazen kanlı olabilen sistit gözlenebilir. Bazı kadınların bu konuda bağışıklığı daha azdır.

Kısaca sistitten korunmak için genel ipuçları şu şekildedir

Sık sık tuvalete gitmek(Özellikle uzun seyahatler öncesinde)
Tuvalet hijyenine uymak(Uygun pH’lı temizleme solusyonları kullanma)
Bol su içmek
İlişki sonrası tuvalete gitmek
İlişki öncesi ve sonrasında duş almak.
Dar pantolon giymemek
Vajende akıntı,koku olduğu durumlarda doktora erken başvurmak
Erken teşhis ve uygun tedavi
Düzenli jinekolojik muayene(Vajinal kültür testi)
Uzun süren ve travmatik sayılabilecek cinsel ilişkiler sonrasında daha tedbirli olmak

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir