Diğer Korunma Yöntemleri

Kadının kısırlaştırılması
Bu yöntemin başarı oranı %99’dur. Bunun için, genel anestezi altında, fallop tüplerinin kesilerek, birbirine bağlandıkları cerrahi bir girişim gerekmektedir. Tüpler bloke oldukları için, yumurtaların rahime ulaşmaları önlenmiş olur. Kalıcı bir işlem olduğu için yalnızca % 100 emin olanlara önerilir.
Bariyer yöntemleri
Prezervatifler, diğer korunma yöntemlerine göre, insanın içini rahatlatabilir ancak gebelikten koruyucu performanslarının hapa, ve diğer hormonal yöntemlere oranla daha düşük oldukları unutulmamalıdır. Bu yöntemler sizi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korur
Kadınlar için prezervatif
Başarı oranı %75 – %85 ‘tir. Erkek prezervatifine benzeyen fakat kadın vegeninin içine yerleştirilen çok hafif bir plastiktir. Penis ile vagina arasında bir bariyer oluşturur ve spermin geçemeyeceği biçimde serviksin girişini kapatır. Reçete gerektirmeyen, yan etkisiz ve tıbbi açıdan emniyetli olan bir yöntemdir ancak Vaginal uyarılmada azalma önceden planlamayı gerektirir. Yerleştirilmesi zor olabilir. Erkekler için olan prezervatiflere oranla bulunması daha güç ve pahalıdır.
Diyafram/ Servikal başlık (kep)
Başarı oranı %85’tir.Etrafında esnek bir halkası olan elastik, yumuşak lastikten üretilmiş bir tür başlıktır. Serviksin girişi ‘kapatıldığı’ için, spermler geçemez. Her zaman birlikte kullanılması gereken spermisid jel, spermi öldürür, ya da hareketsiz kılar. Serviksiniz için uygun ebatta olup olmadığını anlamak için ilk kullanımda doktor veya hemşire tarafından yerleştirilmesinde fayda vardır. En erken olarak, cinsel ilişkiden 6 saat önce yerleştirilmeli ve en erken olarak, cinsel ilişkiden 6-8 saat sonra (en geç 24 saat sonra) çıkartılmalıdır. Bu yöntemde Çok ciddi bir sağlık sorunu ile karşılaşılmamasına karşın cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyucu olmadığı unutulmamalıdır.
Sünger
Başarı oranı%85 – %90’dur. Diğer yöntemler kadar güvenli değildir
Üç tip spermisidin emdirilmiş olduğu poliüretan köpükten süngerdir.Cinsel ilişkide bulunmadan önce vaginaya yerleştirilir ve ilişkiden sonra, 24 saati geçmeyecek biçimde, 12 saat süreyle çıkartılmaz. Sünger sperme karşı bariyer görevi görüyor ve spermisid jel spermi öldürür, ya da hareketsizleştirir.
Yalnız gereksinim duyduğunuz zaman kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Reçetesiz olması kolaylık sağlar ancak bazı cinsel yolla bulaşan hastalıkların tamamına karşı koruma sağlamayacağını unutmamak gerekir. Bazı kadınlar spermisidlere karşı alerjiktirler.
Spermisidler
Başarı oranı %80 ‘dir. Destekleyici olarak kullanılmamışsa diğer yöntemlere göre daha az başarılıdır.
Bunlar, krem, köpüren tablet, jel veya vaginal film şeklindedir. Hepsi de çoğunlukla cinsel ilişkiden önce, bazen de daha sonra ek bir önlem olarak vaginaya yerleştirilirler. Spermi öldüren, ya da hareketsiz hale getiren kimyasal bir bariyer oluştururlar,tek başlarına kullanılmazlar, prezervatif ve diyaframa destek olarak kullanırlar .
Bu yöntemde cinsel ilişkiden sonra 8 saat kadar beklemek gerekmektedir bu da çok kullanışlı bir yöntem olmadığını gösterir. Bazı kadınların spermisidlere karşı alerjik olabileceğini de unutmamak gerekir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir