Dış Gebelik (Ektopik gebelik)

Sperm ve yumurta tüplerde birleşir ve 3-4 gün içinde rahime ulaşıp rahim iç zarına yerleşirler. Eğer birleşme sonrası rahime dönemezlerse bulundukları yerde gelişmeye çalışırlar. Bu yer rahim kadar dayanıklı ve özel bir yer olmadığından dokulara zarar vererek,kanatarak düşükle sonuçlanırlar. Bu nedenle tıbbi olarak önemlidirler ve mutlaka tedavi gereklidir, bu tedavide genellikle cerrahidir.

Sebebi tüplerdeki embryonun rahime iletilmesini engelleyen yarı tıkanıklıklardır. Tam tıkanıklık olsa zaten sperm de oraya kadar gelemez. Bu yarı tıkanıklığın sebebi de vajenden buralara kadar ulaşmış iltihaplar veya doğuştan tüplerdeki bozukluklardır.

Dış gebelikler en sık tüplerde daha az sıklıkla ise yumurtalıklarda (ovarian gebelik), tüp ve rahimin birleşme yerinde (istmus veya cornual),rahim ağzında (servikal gebelik-çok tehlikelidir,kanayabilir) veya karın iç zarında (abdominal gebelik)olabilir. Özellikle karında gelişen çok tehlikelidir. Çünkü erken evrelerde normal gebelik zannedilir(özellikle eskiden USG yokken) ve 4-5 aya dek gelişimleri devam edebilir. Şiddetli kanama ve anne ölümüne sebep olabilirler.

En sık tüplerde olan tiptir (Ampuller gebelik).Tanı 5-8 hafta arası konur.Şiddetli ağrı ve kanama sık görülür. Kanda bHCG hormon seviyesinin 1000 mİÜ/ml’nin üstüne çıkması ama buna rağmen rahim içinde gebelik kesesinin görülmemesi şüphe uyandırır. Bozulmuş ve düşükle sonuçlanacak erken gebelikler ayırıcı tanıda problem yaratırlar. Beklemek, gerekirse küretaj ile içerden parça almak, hormon seviyeleri ve hastahaneye yatırarak USG ile takip etmek söz konusu olabilir. Her durumda teşhis kolay olmayabilir ve zaman gerektirir. Bu süreç anne adayları ve çevresi için haklı olarak psikolojik açıdan sıkıntılı bir dönemdir.

Tedavisinde genellikle kapalı (laparoskopi) veya açık ameliyatla (laparotomi) tüp alınır. Aşağıda tüpteki (ampuller ) bir dış gebeliğin operasyon ile alınması resmedilmiştir.

Sadece gebeliğin alınması, tüpün yerinde bırakılması eğer yırtılma olmamışsa denenebilir. Ancak dış gebelik olmasının sebebi zaten o tüpteki hasar olduğu düşünülürse, tüp bebek işlemleri bu kadar başarılı iken, tüpleri onarıp karın içinde bırakma işlemi artık nadir olarak yapılmaktadır.

Erken yakalanmış ve çocuğu olmayan kişilerde metotreksat denen (aslında bir kanser ilacı olan) ilaç denenebilir. Uygun dozlarda yapılırsa tedavi başarılıdır ve yan etkisi pek yoktur.

Daha önce dış gebelik geçiren kişiler sonraki gebeliklerinde daha sıkı takip edilmelidirler. Çünkü diğer tüpte de hasar olma ihtimali yüksektir ve dış gebelik diğer tarafta da oluşabilir.

Daha önce dış gebelik geçiren kişilerde klasik spiral kullanımı önerilmemektedir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir