Erkek Korunma Yöntemleri

Dışarı boşalma (Koitus interruptus)
Türkiye’de en sık kullanılan korunma yöntemidir. Boşalma gerçekleşmeden hemen önce dışarı çekilme ve boşalmadır. Ancak ilişki heyecanı ile boşalmanın ilk aşaması vajen içinde olursa hamilelik riski olabilir. Nadir olarak da ilişki uzun sürer ise boşalma erkek tarafından hissedilmeyebilir.
Erkekler için prezervatif
Etkisi %80-%90’dur.Farklı ağırlık, doku ve büyüklüklerde olabilen, hafif, lateksten yapılmış tüplerdir, ereksiyon halindeki penise takılır. Erkek boşaldığında, meni prezervatifin içerisinde alıkonur ve kadının vaginasına geçmez.  Kolay uygulanabilen,ucuz bir yöntemdir ancak erkeğin ve kadının duyarlılığını azaltabilir. Tekeşli çiftlerde uzun süreli kullanımı bu nedenle çok istenen bir durum değildir. Ayrıca kondomun takılış zamanı da önemlidir. Birleşmenin başında takılırsa ve ilişki uzarsa yerinden çıkabilir. Tam boşalmadan önce takılırsa da çiftler arasında ilişki konsentrasyonunu bozabilir. Ancak çokeşlilerde özellikle diğer cinsel yol ile bulaşabilen hastalıklardan korunmak amacıyla (bazı kondomlarda özel antibiotikli merhemler de bulunmaktadır) ilişki başından itibaren takılması önerilir.
Vazektomi
Yalnızca erkekler için uygulanan bir yöntemdir.Testislerden spermi taşıyan borucukların kesilerek, bağlandığı veya koterize edildiği (yakıldığı) ufak bir operasyondur. Erkeğin cinsel açıdan tüm fonksiyonları yerindedir, fakat garantili bir biçimde kısırlaştırılmıştır.

Başarı oranı%99’dur. Dikkate alınması gereken önemli bir nokta, uygulama sonrasında zamanla doğru orantılı olarak prostat kanseri riskini artırabilir. Kalıcı bir operasyon olduğundan %100 emin olanların tercih etmesi gerekir. Nadiren geri dönüşlü olabilir.

 

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir