Erken Yaş Cinselliği

Toplumlar normal zekaya sahip insanı ancak 18 yaşına girdiği anda bir birey olarak kabul edip, yaptıklarından dolayı gerekirse cezai sorumluluk yüklerler. Neden 17 ya da neden 19 yaş olmadığı veya bu sınırın tam 18 yaş olarak belirlendiği konusunda pek fazla kaynak bulamadım. Ancak ülkelerin ezici çoğunda 18 yaş öncesinde cezai sorumluluk oluşturabilecek herhangi bir fiilde (örneğin trafik kazası), anne ve babalar kısmi de olsa hukuken asıl sorumlu olarak tutulmaktadırlar. Cinselliği de kişinin hem kendine hem de partnerine karşı sorumluluk oluşturabilecek bir fiil olarak kabul edersek, anne ve babaların 18 yaş altındaki çocuklarının cinsellikleri konusunda fikir oluşturup uygulama hakları olduğu söylenebilir.
Lise dönemimde , ileriki yaşlarımda tam tersini düşünsem de şu anda mesleğimde yaşadığım birçok olay sonucunda yukarıdaki paragraftaki son cümleye (ne yazık ki) katılıyorum. Özellikle ergenlik çağında yaşanan istenmeyen gebeliklerin veya edinilen hastalıkların ileriki yaşlarda nasıl sosyal ve (daha önemlisi) psikolojik sonuçları olabileceğini gözlemlediğim için bunu söylüyorum. Ahlaki değil sadece kişinin kendisinde oluşabilecek psikolojik sebepler ile ergen cinsel davranışlarının kontrol (baskı değil) altında tutulması gerektiğini savunanlar ekolundenim.
Halbuki bu yaşlar libidonun (cinsel enerji) taştığı, fikirlerin ve duyguların sık sık değişerek havada uçuştuğu bir dönemdir, güzeldir.
Bu döneme hem ebeveyinler hem de ergenler tarafından bakmak isterim.
Anne ve babaların bakış açısı ile :
 • Çocuklarımız ayrı birer birey olacaklardır ve mutlu olma sorumlulukları da kendilerine aittir. Bize düşen onlara sadece yardımcı olmaktır. Tabii ki kendi doğrularımızı anlatma hakkına sahibiz ve onları tanıyoruz ama bu vücutları hakkında tamamen hak sahibi olduğumuz anlamına gelmiyor. Bizler onların yaşamlarının sadece bir bölümünde (inşallah) beraberlerinde olacağız.
 • Her dakika bekçilik yapamayacağımıza göre, önemli olan onlara kendilerine ve bize güvenmeyi öğretmektir.
 • Çok sıkı kontrolün işe yaramadığı ortadadır (Kendi ergenliğinizi düşünün)
 • Bilgi ve eğitimden daha değerli bir şey yoktur.
 • Bu dünyada en önemli şeyin çocuklarımızın hayatı ve sağlığı olduğunu unutmayalım. Yeterki ne yaşarlarsa yaşasınlar hastalanmasınlar ve ileride hayatlarını kötü etkileyecek, yanlış sonuçlar oluşturabilecek olaylara maruz kalmasınlar .Kendilerine zarar vermesinler (İstenmeyen gebelikler, hastalıklar, psikolojik tedaviler)
Ergenler açısından bakarsak:
 • Bizi seven insanların duygu ve düşüncelerini göz önünde tutmalıyız.
 • Hangi duyguyu hangi boyutta yaşarsak yaşayalım geçici olabileceği fikrini unutmamalıyız. Kendi kararlarımızı alma hakkımız olan 18 yaşa kadar doğrularımızı tekrar tekrar gözden geçirip, cinsel konularda adım atmadan önce ihtiyatlı olmak da fayda vardır.
 • Güvendiğiniz ve sizden büyük kişilerin de fikrini alın. Sadece en yakın arkadaşlarınızın değil.
 • Doğum kontrolü ve cinsel yolla bulaşabilen hastalıklar konusunda (cinsellik yaşanmasa da) yeterli bilgilere sahip olmak en doğrusudur. Özellikle kondom, doğum kontrol hapı, AİDS konularında her türlü yazıyı okumaya çalışın.
 • Alkol, uyarıcı veya uyuşturucu maddelerin çok keyif verdiği bir gerçek olsa da , bu maddelerin etkisi altında yanlış kararlar verebileceğinizi (bu durum erişkinler için de geçerlidir) unutmayın.
 • Yalnızlık duygusu bazen çok keskin olsa da hayatınızın çooook daha uzun olduğunu ve asıl ümidin kaybolmasının hayatın sonu olduğunu unutmayın.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir