Gebeliğin erken döneminde karşılaşılan sorunlar

Erken gebelik problemleri
Gebeliğin ilk dönemlerinde en çok kasık ağrıları, bulantı, kusma, düşük tehlikeleri , bayılma gözlenir.

Adet görecekmiş gibi olan kramp tarzındaki kasık ağrıları eğer lekelenme yok ise normaldir. Gebeliğin dolayısıyla rahimin büyümesine bağlıdır. Gebeliği istemeyen kişiler bu ağrıları hissettiklerinde sevinir ve adet olacaklarını zannederler. Tam resi şekilde anne olmayı çok isteyenler ise bu ağrıları hissettiklerinde paniğe kapılır ve moralleri bozulur. Lekelenme veya kanama beraberinde yoksa sık gözlendikleri için (çok şiddetli değilse) normal olarak kabul edilebilirler.

Düşük tehlikesi belirtisi (abortus imminens) az veya çok kanamadır. Her 2 gebeliğin birinde (%50) gebeliğin herhangi bir döneminde az veya çok kanama olabileceği söylenmektedir. İstirahat, ilişkinin ve ıkınmanın yasaklanması dışında bir şey yapılamaz. Önemli olan hastalarla doğru iletişim kurabilmek ve herşeyi açık olarak anlatabilmektir. Genelde insanlar böyle durumlarda öncelikle yanlış bir şey yapıp yapmadıklarını sorgularlar. Daha sonra da herhangi bir tedavi aralar. Gereksiz ilaç önerileri malesef hekimler tarafından da yapılmaktadır. Hastalara daha fazla bilgi verebilmek için klasik USG muayenesine ek olarak anne kanında bHCG hormon seviyesi bakılabilir. 4-6. haftalarda iki gün ara ile yapılan kanda bHCG testinde iki kattan fazla artışın olabilmesi iyiye işaret sayılabilir. Yine Doppler USG de gebeliğin geleceği konusunda iyi veya kötü bulgulara ratlanılabilir. Bazen progesteron ilacı önerilebilir. Sağlıklı bir gebeliğin fiziksel aktivite ile düşemeyeceği, sakat bir gebeliğin ise kıpırdanmadan ters şekilde yatılsa bile düşeceği unutulmamalıdır.

Bulantı ve kusma en sık gözüken şikayetlerdendir. Derecesine göre gerekirse tedavi önerilir.

En sık sabahları bulantı gözlenir. Ancak bulantılarının aslında mutlaka da sabah olması şart değildir. Gece ve gündüz günün herhangi bir saatinde olabilir. Genellikle en fazla bir saat içinde geçer ve bebeğin durumuyla hiçbir ilgisi yoktur.
12,13 ya da 14.haftada çoğunlukla sona erer. Bulantıyı açlık da dahil olmak üzere sigara dumanı, kahve, parfüm ya da yediğiniz herhangi bir şey başlatabilir. Çok nadiren bulantı bazı kadınlarda tüm hamilelik boyunca sürer.
Hafif formlarda az az ,sık sık beslenme, yağdan fakir, lifli gıdaların alınması önerilirken ,diğer formlarda bulantı ilaçları (ağızdan veya rektal yoldan alınabilen değişik ilaçlar vardır), gerekirse hastaneye yatırılıp serum tedavisi söz konusudur. Kusma bazen çok şiddetli olabilir ve geçmeyebilir. Ölümcül formları bile vardır.
Psikoloji ile çok ilgilidir.
Hastalara istediklerini yiyip, istemediklerini yememeleri önerilmelidir. Erken dönemde mutlaka alınması gereken vitamin veya gıda yoktur. Hastalar aç kalsalar da , kilo kaybetseler de erken dönemde bebek etkilenmez.. Kokusundan veya tadından rahatsız oluyorlarsa istemediklerini yemeyebilirler..

Bayılma da gebeliğin erken döneminde olabilir. Nedeni tam bilinmese de tansiyonda ani düşmelerin sebep olduğu düşünülmektedir. Bayılmaya meğilli olanların , tansiyonu normal zamanlarda da düşük olanların veya benzer şikayet geçirenlerin sabah yataktan kalmadan önce başuçlarında bulunan şekerli sıvılardan içmeleri, sık beslenmeleri, araba kullanmamaları, yalnız iken dikkat etmelri önerilir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir