Gebelik Döneminde Aylara Göre Önerilerimiz

GEBELİĞİN İLK AYINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ:
– Öncelikle bu dönemde duygusal değişiklikler olabilir, bu deneyimi yaşamış kişilerden dinlemiş olabilirsiniz, “reklamları izlerken bile ağlamak” gibi aşırı duygusal anlar yaşanabilir,  buna hazırlıklı olursanız sizin için kolay geçecektir.
– Bu ay maalesef mideniz bulanabilir, bazı kokular sizi rahatsız edecek, hazımsızlık, mide ekşimesi, şişkinlik gibi sıkıntılarınız olacak, sizi rahatsız eden yiyecek ve kokulardan uzak durun ve lütfen mide bulantısını ve rahatsızlığını doğal ve ilaç özelliğine sahip olmayan çarelerle kontrol altına almaya çalışın.
-Bu ay kendiniz ve bebeğiniz için yediğinize içtiğinize her zamankinden daha çok özen göstermeniz gerekiyor, vitamin yönünden zengin, besleyici gıdalar tüketmeye dikkat edin, öncelikli sorumluğunuz bu, dengeli beslenin.
-Bol sıvı almaya özen gösterin
– Arası uzun tutulan büyük öğünler yerine, küçük ve sık öğünleri öneririz.
– Bu ay bol miktarda kalsiyum, protein, folik asit,demir,A,B kompleks,C,D,E ve K vitamini,potasyum,magnezyum,fosfor,manganez,bakır ve çinko almanız gerekir.
-Tatlıyla aranızı biraz açsanız hiç fena olmaz.
-Kalbe dost yağları seçin ve diğer yağlardan özenle uzak durmanızı öneririz.
-Tükettiğiniz gıdaları güvenle saklama ve hazırlama konusunda her zamankinden daha titiz davranmalısınız.
-Alkollü içki(bira ve şarap bile olsa) ve sigara içmemeniz gerektiğini zaten biliyorsunuzdur.
-Kahve molalarını kısıtlamakta fayda var.
-Egzersiz yapın ancak bunu doktorunuzun önerileri doğrultusunda programlayın, kendinizi fazla yormayın.
– İhtiyacınız olduğunu hissettiğiniz her sefer idrara çıkın ve mesanenizi tamamen boşaltın.
-Vajinal kanama,adet dönemindekine benzer kramplar ya da karnınızın alt kısmında ağrı olursa,mutlaka doktorunuza başvurun.
GEBELİĞİN İKİNCİ DÖRT HAFTASINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ:
-İlk ay olduğu gibi besin değeri yüksek gıdalar tüketmeye, kalbe yararlı gıdalardan oluşan dengeli bir diyet izlemeye ve bol su içmeye devam edin. Sık ve az öğünlere devam edin.
– Bu ay bebeğinizin beyni ve sinir sisteminin gelişimini desteklemek için ihtiyacınız olanlar: folik asit,esansiyel yağ asitleri,B vitaminleri,bakır,kalsiyum ve çinkodur. Protein ve lif ihtiyacınızın bir kısmını soyadan karşılayabilirsiniz. Sisteminiz tarafından üretilen kan hacminin artması için yeterli miktarda B6,B12,folik asit,C vitamini,E vitamini,kalsiyum,bakır ve demir alın.
-Sabah bulantılarınız olabilir,  bunu en aza indirmek için gece yatmadan önce düşük yağlı bir şeyler atıştırmanızı tavsiye ederiz.
– Tüm vitaminleri tek tek bulmak çok zor olabilir, bu nedenle piyasada birçok multitamin preparatı satılmaktadır bunlardan herhangi birini alabilirsiniz. Ancak şunu da unutmayın bu vitaminler bazen koku nedeniyle mide bulantısını arttırabilirler bu durumda vitamin almak için kendinizi zorlamayın. Unutmayın ki ilk 3 ay bebeğiniz sizin depolarınızı kullanarak kendini idare eder, bu durumda sizin kendinizi düşünmeye hakkınız var demektir.
-Seker tüketimini sınırlamanızı öneririz.
-İlaç ve alkolden uzak durmaya ve günlük kafein tüketiminizi sınırlandırmaya devam edin.
-Egzersizlere düzenli devam edin. Egzersiz neden bu kadar önemli? Çünkü kaslarınızı güçlendirmek, ağrıyan eklemlerinizi yatıştırmak, sırt ağrılarınızı azaltmak, kabızlığı önlemek, duruşunuzu düzeltmek ve genel sağlık durumunuzu iyileştirmek için egzersizlere ihtiyacınız var. Ayrıca bedeninizdeki kasları çalıştıracak egzersizler yaparak memelerinizin sarkmasını önleyecektir, destekleyici sütyen de kullanabilirsiniz.
– Bebeğinize iyi bakarken kendinizi de ihmal etmeyin. Cildiniz için düzenli olarak nemlendirici kullanmakta fayda var. Akneniz varsa bu aylarda ilaç kullanmayın.
-Gebeliğin ilk aylarında olduğu gibi bu ayda da duygu durumunuzdaki değişikliklerin normal olduğunu bilin, bu değişikliklere kendinizi hazırlayın.
-Çok çalışmaya ara vermenin tam zamanı. Bol bol uyuyun. Bu süreci en güzel şekilde geçirebilmek için dinlenmeye özen gösterin.
-Kendinize iyi bakın. Soğuk algınlığına yakalanmamak için evinizdeki ve çalışma ortamınızdaki hijyenik koşullara dikkat edin, hapşırmaya başlarsanız mikropları temizlemesi için deniz tuzu içeren burun spreyi tercih edin.
-Gereksiz röntgen ışınlarından kaçının.
GEBELİĞİN ÜÇÜNCÜ AYINDA YAPILMASI GEREKENLER:
– Ölçülü ve denetim altında olması koşuluyla egzersizlerinize devam etmelisiniz. Egzersizden önce, egzersiz sırasında ve sonrasında bol sıvı almaya özen gösterin.Rahatsızlık veren, nabzınızı dakikada 150’nin üzerine çıkaran, sırtüstü uzanmanızı gerektiren ya da vücut ısınızı çok artıran her türlü aktiviteden uzan durun.
-Kalbe yararlı ve besleyici gıdalar tüketmeye, bol sıvı almaya, yeteri kadar dinlenmeye ve ihtiyaç duyduğunuzda idrara çıkmaya devam edin.
– Rafine şeker miktarını azaltın ve daha fazla bakliyat ve bezelye gibi tohumlu sebzeler yiyin.
– Kan hacminizdeki artışı ve kırmızı kan hücrelerinin gelişimini desteklemek için yeteri kadar demir, C vitamini, bakır,kobalt,kalsiyum,folik asit,klorid ve B6,B12,C,E ve K vitaminleri kemik ve kıkırdak oluşumu için fosfor,magnezyum,florid,manganez ve çinko alın.
-Bu dönemde kilo almanız çok normal ancak gereğinden fazla kilo almayı kimse istemez. Bunun için kullanabileceğinizden daha fazla kalori almamaya dikkat edin.
-Bu dönemde kilo alacağınız için gardırobunuzdaki kıyafetler değişmeye başlayacak, şıklığınızı düşündüğünüz gibi sağlığınızı da düşünün ve sizi sıkmayan rahat giysiler seçin.
– Bu dönemde güneşle olan ilişkinizi de düzenlemeniz gerekebilir. Cildinizdeki pigmentasyon değişikliklerinin güneşe çıktığınızda artacaktır. Günlük güneş koruyucusu kullanmanızda fayda var.  Giysilerinizi seçerken güneşten koruma özelliğine de dikkat edebilirsiniz ve mümkün olduğu kadar gölgede durmanızı öneririz.
– Cildinize her zamankinden de iyi davranmanız gerekebilir, cildinizi nemli tutmanızı öneririz. Çatlak oluşma olasılığını en aza indirmenin yolu ise yavaş kilo almaktır.
– Bu dönemde kendinizi güçsüz hissedebilirsiniz ve baş dönmeleriniz olabilir, bunun için olabildiğince yavaş hareket etmekte fayda var, bu durumlardan kaçınmak için özellikle yatar durumdayken yavaş pozisyon değiştirmenizi öneririm.
– Çok sıcak banyolardan,sıcak suyla doldurulmuş küvetlerden ve spa’lardan vazgeçmenizi öneririz.
-Bu dönemin belki de en keyifli kısmı her an bebeğinizin hareketlerini hissedebilecek olmanızdır.
-Eğer vajinal salgılarda değişiklik varsa ya da idrara çıkarken acı duyuyorsanız doktorunuzla temasa geçin. Doktorunuzun onayı olmadan(baş ağrısı bile)hiçbir ilaç almayın.
GEBELİĞİN DÖRDÜNCÜ AYINDA YAPILMASI GEREKENLER:
-İştahınız açık olacağı zamanlar olabilir, özellikle bu zamanlarda kendinizi engellemeyin ve yiyin. Yeterli miktarda karbonhidrat almaya gayret edin.
– Yoğun fiziksel aktivite plasentaya kan akışını azaltabilir.  Bol bol dinlenmeye, bol sıvı almaya ve kararında egzersiz yapmaya devam edin. Egzersiz olarak adım atabilirsiniz, bu varis oluşumunu, bileklerin ve ayakların şişmesini, karın bölgesi ağrılarını ve sırt ağrılarını engelleyecek ya da en aza indirecektir.
-Yorgun olduğunuzda, sol tarafınıza yatarak uyumanızı ya da dinlenmenizi öneririz. Başınızın dönmemesi için pozisyon değiştirirken(özellikle de yattığınız yerden kalkarken)yavaş hareket edebilirsiniz.
-4.aydan doğuma kadar bebek, doğumdan 4-6 ay sonrasına yetecek kadar demir depolar. Demir alımınızın yeterli olup olmadığını ve demir emilimine yardımcı olmak için yeteri kadar C vitamini ve bakır alıp almadığınızı doktorunuzla kontrol edin.
-38 dereceyi geçen sıcaklıklarda jakuzilerden, sıcak su dolu küvetlerden ve saunalardan uzak durmanızı öneririz.
-Sigara dumanının yoğun olduğu ortamlardan ve alkolden uzak durmalısınız. Kafeini sınırlamanızı öneririz.
– Unutmayın ki, gereksiz kilo alımını sınırlayabilirseniz, cildinizin yüzeyindeki çatlakları önleyebilir ya da en aza indirebilirsiniz.
-Duygu değişiklikleri bu ayda da devam edebilir, olumlu ve olumsuz duyguları birlikte yaşayabilirsiniz, buna hazırlıklı olmak buna şaşırmamak alınabilecek en iyi önlemdir.
– Eğer hamileliğiniz grip ve soğuk algınlığı mevsimine denk geldiyse, grip aşısı konusunda doktorunuzun önerilerine kulak vermelisiniz. Bunun dışında her türlü ateş, hastalık, vajinal akıntılarda değişiklik,bilek  ağrısı veya güçsüzlüğünü doktorunuza bildirin. Burun kanaması veya burun ve kulaklarda doluluk hissi olasılığına karşı dikkatli olun.
-Organik besinler, tam tahıl ürünleri tüketmenizi ve yiyeceklerinizi tuz yerine taze aromatik otlarla ve doğal baharatlarla pişirmenizi öneririz.
GEBELİĞİN BEŞİNCİ AYINDA YAPILMASI GEREKENLER:
– Yorucu çalışmalardan uzak durmalı ve faaliyetlerinizi azaltmalısınız. Yorgun olduğunuzda sol tarafınıza uzanıp uyumaya ve dinlenmeye devam edin.
-Yük kaldırırken dikkat etmenizi öneririz.
– Bebeğiniz hızlı büyüyor ve bu büyüme bünyenizde yük oluşturabilir. Protein,folik asit,E vitamini ve karbonhidratlar,tıpkı B vitaminleri,A,C,D, ve K vitaminleri,kolin,selenyum,sodyum ve potasyum gibi,doku yapımı için elzemdir.
-Bebeğinizin hareket ettiğini hissetmeye hazır olun ve bebeğinizin dışarıdan gelen seslere tepki verdiğini bilin.
-Bu ay sırt ve eklem ağrılarını azaltmak için profesyonel hamile masajı deneyebilirsiniz.
-Her zaman olduğu gibi rahat, sıkmayan giysiler giymenizde fayda var ve fazla terlemekten kaçınmanızı öneririz.
– Göğüslerinizde, yüzünüzde ve karnınızda pigmentasyon değişiklikleri olabilir ve “spider verin” denilen örümcek şeklinde varisler oluşabilir.
-Kendinizi hastalıklardan korumanız çok önemli. İdrar yolları enfeksiyonlarından, soğuk algınlığı ve gripten sakının. Şiddetli dişeti ağrısı veya rahatsızlıklarını dişçinize bildirin. Kabız olmamaya çalışarak hemoroitin önüne geçin.
-Aç kalmamaya özen gösterin, acıktığınızda hemen yiyin. Bunun için yanınızda besleyici atıştırmalıklar taşıyabilirsiniz. Beslenmenizde yeterli miktarda demir,bakır ve C vitamini  alarak demir eksikliği anemisini önleyin. Yağ ve rafine şeker tüketiminizi sınırlayarak kan şekeri seviyenizi istikrarlı tutmanızda fayda var. Bol sıvı almaya devam edin
GEBELİĞİN ALTINCI AYINDA YAPILMASI GEREKENLER:
-Bilinçlenmek ve doğumla ilgili korkularınızı azaltmak için bir doğuma hazırlık kursuna yazılmanızı ve ebenizi seçmenizi öneririz.
– Bu ay ciltteki gerilmeye bağlı kaşınma hissi oluşabilir bunu en aza indirmek için karnınıza nemlendirici losyon ya da krem sürmenizi öneririz.
– Bebeğiniz büyürken ve göğüsleriniz de süt vermeye hazırlanırken, haftada yarım kilo alabilirsiniz. Her ay olduğu gibi bu ay da gereksiz kilo alımından kaçınmakta fayda var bunun için yağ ve rafine şeker tüketiminizi azaltmanız gerekir.
-Bu ay kaslarınız gevşemeye devam ederken hazımsızlık, şişkinlik, mide yanması ve diğer rahatsızlıklar olabilir. Mide bulantıları tekrar başlayabilir.
-Bacak kramplarıyla sırt ağrılarınız olabilir. Dolaşımı artırmak,el ve ayaklarınızdaki karıncalanma hissini engellemek için pozisyon değiştirmenizde fayda var. Ayak ve ayak bileklerinin şişme olasılığını azaltmak için bacaklarınızı yukarı kaldırabilirsiniz. Yorgun olduğunuzda sol tarafınıza uzanmalısınız ve egzersiz yaparken kendinizi fazla zorlamayın, yavaş olun.
-İdrar yolları enfeksiyonlarını önlemelisiniz.
-Bu ay vajinal akıntılarınızın da artabilir.
– Hemoroit ya da varis nedeniyle oluşacak rahatsızlıkları azaltmanız gerekir.
-Gerektiği kadar sıvı içmelisiniz ve bebeğinizin gelişen beyni ve iskelet sistemine destek vermek için yeterli miktarda folik asit,kalsiyum,fosfor,manganez,magnezyum,florid,çinko,bakır,B,C ve D vitamini ile protein almanız gerekir.
– Güneşe çıkarken dikkatli olmanızı ve dışarıdayken güneş koruyucu krem ve şapka kullanmanızı ve tabi ki koruyucu giysiler giymenizi öneririz.
– Cinsel ilişkide fiziksel rahatlığınız önemlidir.
GEBELİĞİN YEDİNCİ AYINDA YAPILMASI GEREKENLER:
– Bu dönemde bebeğinizin tekmelerini hissedebilirsiniz, tekmeleri sayarak bebeğinizin hareketlerini izleyebilirsiniz.
– Bu dönemde kendinizle ilgili en çok dikkat etmeniz gerekenler, baygınlığı önlemek, mesanedeki baskıyı idare etmek ve varislerin etkisini önlemektir ayrıca bu dönemde yorgunluk, ödemler, ağrı ve nefes darlığı olabilir, bunları azaltmak için sol tarafınıza yatmanızı öneririz.
– Şiddetli derecede baş ağrısı, görmede bulanıklık, ani kilo alımı, baş dönmesi ya da ellerde ve yüzde şişkinlik varsa, hemen doktorunuza başvurmanızı öneririz.
-Vajinada kaşıntı, yanma varsa doktorunuza bildirin. Mantar enfeksiyonu riskini azaltmak için yoğurt yemenizi öneririz.
-Kan şekeri seviyesini istikrarlı tutmak için yeterli miktarda krom ve manganez almalısınız ve tabi ki az yiyerek sık öğünlere devam etmelisiniz. Tuzlu yiyecekleri ve atıştırmalıkları sınırlamanızda fayda var.Hazımsızlık çekebilirsiniz. Hamileliğin bu son üç ayında günlük kalorinize besin değeri yüksek ve az yağ içeren besinlerden 300 kalori ekleyebilirsiniz.
– Cildinize her zamankinden fazla özen göstermenizde fayda var, losyon ve pudra sürerek ciltteki rahatsızlıkları yatıştırabilirsiniz; cildinizi olabildiğince temiz ve kuru tutmanızı öneririz.
– Seyahatlerinizde hava yolunu tercih etmeniz gerekirse, bunu doktorunuza danışmadan gerçekleştirmeyin. Kısa mesafe söz konusu ise ve kendinizi rahat hissediyorsanız araba kullanmanızda sakınca yok ancak lütfen arabada kemerinizi doğru takınız.
– Kendinizi mutlu hissedeceğiniz ortamlarda bulunmaya gayret edin. Ailenizle ve tüm sevdiklerinizle keyifli paylaşımlarda bulunabileceğiniz planlar yapmanızı öneririz.
GEBELİĞİN SEKİZİNCİ AYINDA YAPILMASI GEREKENLER:
-Bu dönemde bebeğinizin iskeletinin sertleşmesine destek olmak için yeterli miktarda kalsiyum, fosfor, magnezyum, florid,çinko,manganez,bakır,C,D ve K vitamini almalısınız. Ayrıca bu dönem, bebeğin beyin gelişimi için kritik bir dönemdir. Çinko,B vitaminleri ve folik asit ihtiyacı yüksektir. Dengeli, besin değeri yüksek gıdalarda beslenmeye devam edin. Mevsimi olan besinler, özellikle de sebze ve meyveleri tercih etmenizi öneririz. Bol sıvı almaya devam edin.
– Karın bölgenizdeki ağrıları azaltmak için ayakta durmamanızı, yorulmamanızı, sırtınızı ve karnınızı güçlendirecek egzersizler yapmanızı öneririz ayrıca sırt ve bacak ağrılarınız için kuru, sıcak uygulayabilirsiniz.
– Bu dönemde rahat bir uyku pozisyonu bulmakta zorlanabilirsiniz, uyurken bacaklarınıza kramp girebilir. Rahatlamak için yastıklarınızı kullanabilirsiniz, daha önceki aylarda olduğu gibi sol tarafınıza uzanmaya devam edin, gerektiğinde kalkıp baldır kaslarınızı esnetebilirsiniz.
– Bu ay rahim kaslarınız doğuma hazırlanırken ve göğüste yumru ya da nodül gibi bir his veren değişikliler olabilir, kasılmalarınız sıklaşabilir.
-Göğüslerinizden kolostrum ya da ilk süt gelmesine hazırlık olmalısınız ve artık emzirmek için plan yapabilirsiniz.
-Cildinize özen göstermeye devam etmelisiniz. Ciltteki kaşıntı ve rahatsızlıkları yüzerek ve etkilenen bölgelere losyon sürerek rahatlatabilirsiniz.
-Bu dönemde kabızlık ve ödemi ya en aza indirmeniz, baş dönmeleri,baş ağrısı ve halsizlikle  başa çıkabilmeniz gerekiyor.
– Bu ay doktorunuz doğum için bazı hazırlıklara başlayacak ve tanı amaçlı birtakım işlemler yapacaktır. Siz de kendinizi doğuma hazırlamalı bu konuda bilinçli olmaya gayret etmelisiniz. Bu konuda doğuma hazırlık kursunuzdan yardım alabilirsiniz.
GEBELİĞİN DOKUZUNCU AYINDA YAPILMASI GEREKENLER:
-Daha önceki aylarda olduğu gibi en önemli göreviniz kendinize bakmak,  dinlenmeye ve iyi beslenmeye özen gösterin. Beslenme konusunda bu aya kadar acıktığınızda atıştırmanızı öğütlemiştik ancak bu ay farklı olarak çok acıkmasanız da yemenizi öneririz.
-Bu ay bedeniniz bebeğe etkin bir şekilde demir aktarır, kan hacminizi artırır ve doku onarımına hazırlanır. Bu süreçlere destek veren demir, bakır, çinko, folik asit,B2,B6,B12,C,E ve K vitaminleriyle linoik asit gibi esansiyel yağ asitleri sütte bulunur.
– Bu ay boyunca kilo kaybı söz konusudur. Sıvı alımı gerçekten önemlidir, buna dikkat etmenizi öneririz.
– Bu ay enerji seviyeniz artabilir ve azabilir, enerji patlamalarıyla dönüşümlü yorgunluklar olabilir. Bunun bilincinde olmanızda fayda var.  Fazla enerjinizi bebeğiniz için planlar yapmak, evinizi onun için güvenli hale getirmek gibi işler için kullanabilirsiniz. Örneğin bebek için malzeme ve giysilerinizi hazırlayabilir, buzluğunuza hazırlaması kolay yiyecekler doldurabilirsiniz; uygun bir yere acil telefon listesi koymak, size yardım edeceklere sorumlulukları aktarmak gibi önlemlere vakit ayırabilirsiniz. Ayrıca anne baba olma, çocuk gelişimi ve emzirme konusunda kitaplar okuyabilirsiniz.
-Bebek pozisyon değiştirdikçe yürüyüşünüzde değişiklikler olabilir.
-Bebek aşağı indiğinde daha kolay nefes alacak ve yediklerinizi daha kolay sindireceksiniz, ancak aynı zamanda pelvisinizde daha fazla baskı duyacak ve idrar yaparken de baskı hissedeceksiniz. Sık idrara çıkmalı ve her seferinde mesanenizi tam olarak boşaltmalısınız. İshal olabilirsiniz.
– Rahim boynunun darbe alması (ilişki)hafif vajinal lekelenmeye neden olabililir.
-Kasılmanız olduğunda ayakta durmaya ya da yürümeye çalışın. Ağrıyı ve gerilimi azaltmak için nefes tekniklerini ve gevşeme egzersizlerini çalışabilirsiniz. Bu egzersizler konusunda doğuma hazırlık kursunuzdan yardım alabilirsiniz. Bacak kramplarını önleyebilir ya da en aza indirebilirsiniz.
– Doğumun başlama işaretlerine dikkat edin. Yüz ve eklemlerdeki şişlikleri izleyin, parlak kırmızı akıntılara, geçmeyen vajinal lekelenmelere ya da su gelmesine dikkat edin ve tavsiyelerini almak için doktorunuzu arayın.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir