Gebelik sonlanması(Küretaj)

Gebeliklerin bazı durumlarda hoş olmasa da tıbbi (içi boş,kalbi durmuş,düşük olmuş veya sakatlık tespit edilmiş gebelikler) veya sosyal sebeplerle sonlanmaları gerekebilir.
Son adet tarihi temel olarak alınınca bir gebelik 5. haftada (başka bir deyişle ilişki tarihinden 3 hafta sonra), yani beklenen adet tarihinden 1 hafta geçtikten sonra 4-5 mm büyüklüğe ulaşır,ultrasonografi altında gözükebilir, dolayısı ile küretaj ile alınabilir.
Yaklaşık son 15 yıldır daha kolay ve komplikasyon oranlarının azlığı nedeniyle gebelikler vakum aspirasyon yöntemi ile rahim ağzından içeri sokulan 4-6-8mmlik plastik kanüller ile emilerek sonlandırılmaktadırlar. Vakumlu emme için bazen özel enjektörler bazen de aspiratör aleti kullanılmaktadır. İçeri küret denen keskin kaşıkları sokulması çok gerektikçe yapılmamaktadır. Çünkü bu yöntemde rahimin delinmesi,fazla ve gereksiz doku çıkmasına bağlı yapışıklık riski daha fazladır.
Plastik kanül veya küretlerin rahimin içine sokulabilmesi için önce rahim ağzının çeşitli kalınlıktaki bujiler ile genişletilmeleri gerekir.. Bu işlem özellikle normal doğum yapmamışlarda ağrılı olabilir. Bu nedenle lokal tercihan da genel anestezi(narkoz) uygulanır.Son yıllarda genel anestezide kullanılan, geliştirilen ve damardan uygulanan ilaçların güvenilirlikleri arttığı için ofis şartlarında(outpatient) da bu işlemler yapılabilmektedir.
5. haftadan ufak gebelikler ultrason altında bile gözükemeyecek kadar küçük olduklarından ister vakum aspirasyon ister küret kullanılarak yapılan küretajlarda rahim içersinde kalıp büyümeye devam edebilirler. Ultrason kullanılmadan yapılan 5-6 haftalık gebeliklerde de aynı durum söz konusu olabilir, çünkü gelen dokuda çıplak göz ile gebelik dokusu ayırt edilemeyebilir. Bu nedenlerle gebeliğin sonlanması kararı şartlara göre belirlenmelidir.
Tek bir seferde sadece cerrahi yöntemler ile gebelikler 12. haftaya dek alınabilirler. (özel şartlarda max 14.hafta). Son adet tarihi başlangıcından sonra 11 gebelik haftası bitip 12. haftadan gün almaya başlayanlar 12 haftalık kabul edilirler.
Türkiye Cumhuriyeti’de kanunen 10. haftaya kadar (Son adet tarihi başlangıcından sonra 9 hafta bitip 6 günden fazla alınmamışsa) gebelikler çiftlerin isteğiyle uzman kişiler tarafından ve uygun şartlarda sonlandırılabilir. Daha büyük gebeliklerde tıbbi gerekliliğin belgelendiği heyet raporu gereklidir.
12 haftadan büyük gebeliklerde çeşitli ilaçlar yardımı ile düşük yaptırılmaya çalışılır, düşük sonlandıktan sonra kalan dokular küretajla alınır.
İşlemden sonra özellikle 3-4.günde ağrı, ilk haftalarda birkaç haftaya dek sürebilen kanama düzensizlikleri en çok rastlanan şikayetlerdir.
Normal adet kanamasının başlamasının 40. güne dek uzayabileceği, adet görmeden tekrar hamile kalınabileceğinin hatırlatılması gereklidir. İşlem sonrasında doğum kontrolü konusunda bilgilendirme şarttır.
İşlem sırasında gereklilik pek fark edilmese de psikolojik destek çoğu zaman işlem sonrasında da gereklidir.
İlk gebeliğin sonlanmasının tekrar hamile kalmayı engelleyici olduğuna dair halk arasında sıkça bilinen söylentinin (işlemin sağlıklı yapılması şartıyla) geçerliliği yoktur. Bu söylentinin çıkış gerekçesi muhtemelen ,çok önceleri küretaj işlemi sırasında vakum aspiratör, ultrason, antibiotikler olmadığı için rahimin delinmesi,kanama, infeksiyon kapma riski fazla olmasıdır. Özellikle doğum yapmamışlarda rahim ağzını genişletmek daha da zor olduğundan komplikasyonlar artmakta ve tekrar hamile kalmak zorlaşmaktaydı. Gebelik sonlandırma işlemi ehil ellerde,uygun yöntemler ve steril şartlarda yapıldığı takdirde ciddi komplikasyon oranı çok azdır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir