Gebelikte Kafein Tüketimi

Kafeinin hayatımızın her alanında ne kadar çok bulunduğu ortadadır. Uyanıklığı sağlayan, strese karşı gücümüzü arttıran üstelik mutluluk hormonu salgılattıran bu maddenin bazılarımız için hamilelik döneminde de ne kadar dayanılmaz olduğunu da biliyoruz. Literatürde tüketilen kafeinin doza bağlı olarak erken gebelikte düşük riskini arttırdığına, bebeklerde anomalilere sebep olduğuna, en azından bebeklerde huzursuzluk ve düzensiz solunuma sebep verdiğine dair birçok yayın bulunmaktadır.
Bu nedenle de özellikle gebeliğin ilk üç ayında kafein içeren her türlü gıdanın ( kahve, çay, çikolata, kola, bazı bitkisel çaylar, ağrı kesiciler ) yasaklanmasını öneren yazılar olmakla birlikte orta miktarlardaki kafein tüketiminin ( 300 mgr) çok da zararlı olmadığı konusunda belirgin bir bilimsel hemfikir bulunmaktadır. Günlük 1gr.lık doz geçilmediği sürece arada sırada tüketilen ortalama 300mgr. Kafein nedeniyle vicdan azapları çekmeye, ( bilimsel olarak ) stres olmaya çok da gerek yoktur. (Kafein dozlarını hesabı için yazının sonundaki tabloyu kullanabilirsiniz.)
Kafeinin yarı ömrü beş ya da altı saattir. Yani örneğin öğleden sonra 17:00’da içilen bir kahve uyarıcı etkisi gece yarısına kadar uzayabilir ve uyku düzeninizi bozabilir. Ayrıca hamilelikte kafeinin atılım süresi uzadığından normal insanlara kıyasla vücuttaki etki süresi 10 saate kadar uzayabilir. Üstelik bebeğe geçen kafein üç dört gün boyunca (oldukça uzun ?) etkili olabilir. Örneğin, doğumdan üç gün önce içilen bir filtre kahve bile doğum sonrası bebekte kalp atışında ve solunum hızında artışa sebep olabilir. Kafeinin idrar söktürücü etkisinin olduğunu ve zaten artan tuvalet ihtiyacı daha da arttırabilir. Kafeinle birlikte alınan şekerin (Kola, şekerli kahve) iştahıı kapatabilir ve düzenli gıda alımı etkilenebilir. Demir emilimini etkileyebileceğinden kansızlık arttırabilir. Türk kahvesi ve espresso filtre kahveden neredeyse yarı yarıya daha az kafein içerirler (Aslında tersi genellikle bilinir) . En fazla kafein nescafededir.  Kafeinsiz kahve tercih edilebilir ancak bunların içinde kafeinsizleştirilme işleminde bulunan zararı belli olmayan maddeler bulunabilir.
Anne Adaylarına Öneriler
– Mümkünse ilk on hafta başta olmak üzere alınan kafein dozunu kişisel minumuma indirelim. ( Daha az demli çay, sabah sporu, meyveli soda )
– Büyük bir elmanın bir türk kahvesinden daha fazla zihin açıcı olduğunu bilelim.
– Günlük kafein alınımını 300mg.la sınırlayalım ( bir fincan nescafe+bir fincan türk kahvesi+ bir kola+ bir çikolata)
– Öğleden sonra kafeinden uzak duralım.
– Bazı bitkisel çaylarda da kafein olacağını bilelim. Çay poşetlerini ve özellikle ağrı kesici ilaç prospektüslerini dikkatlice okuyalım. Çay poşetlerini sıcak suda daha az süre bekletelim.
– Kafeinsiz kahveler tercih edilebilir.
– Az az, sık sık beslenelim.
Kafein Tablosu
– Bir fincan filtre kahve / yaklaşık olarak 120 mg. kafein
– Bir fincan espresso / yaklaşık olarak 100 mg. kafein
– Bir fincan cappuccino / yaklaşık olarak 100 mg. kafein
– Bir fincan Türk kahvesi / yaklaşık olarak 60 mg. kafein
– Bir bardak demleme çay / yaklaşık olarak 20 – 110 mg. kafein
– Bir kutu icetea / yaklaşık olarak 70 mg. kafein
– Bir kutu kola / yaklaşık olarak 30 – 50 mg. kafein
– Bir kutu diet kola / yaklaşık olarak 40 – 50 mg. kafein
– Bir kutu meyveli gazoz / yaklaşık olarak 0 mg. kafein
– 60 gr. çikolata / yaklaşık olarak 10 – 50 mg. kafein
– Bazı ağrı kesici ve soğuk algınlığı ilaçlarının bir tanesinde yaklaşık olarak en az 30 mg. kafein vardır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir