Gebelikte Kaşıntı

Gebelik sırasında anne adaylarının hem fiziksel olarak hem de bebeğine zarar gelip gelmeyeceği konusunda endişelenmeleri çok doğaldır. Pek çok kadın gebelik sırasında vücudunda kaşıntı sorunu yaşar. Bu kaşıntılar çoğu zaman hem anne adayı hem de bebek açısından tehlike habercisi değildir. Özellikle hızla büyüyen karın ve memeler etrafında kaşıntının olması son derece normaldir. Bu bölgeler etrafında oluşan çatlakların şilk belirtisi kaşıntıdır. Hormonal değişimler de ciltte hassasiyeti arttırarak kaşıntıya yol açabilir.

Gebelik sırasında oluşan kaşıntıların çeşitli sebepleri olabilir. Örneğin meme altlarında, kasıklarda ve diğer cilt kıvrımlarında terlemeye bağlı döküntü ve kaşıntılar olabilir. Bu bölgelerde cilt mantarı gelişebilir ve bu enfeksiyonlar da kaşıntıya yol açabilir. Vajina çevresindeki kaşıntılar ise genital mantar enfeksiyonuna, anüs çevresindeki kaşıntılar ise hemoroid ya da basrak parazitlerine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Avuç içi ve ayak tabanlarında kızarıklık ise artan östrojen düzeylerine bağlı olarak görülebilir. Durum doğumdan hemen sonra gerileyerek kaybolacaktır. Ayrıca hamile olmayan bir insanda kaşıntıya neden olabilecek egzema, cilt kuruluğu, besin alerjileri gibi durumlar da kaşıntının altında yatan neden olabilir. Gebelik kaşıntıları gebeliğe bağlı cilt hastalıkları ya da daha da önemlisi safra yolları ile ilgili problemlerin belirtisi de olabilir.

Öncelikle endişelenmeyin. Bu basit kaşıntılar hemen hemen herkeste görülebilir ve bunlarla başa çıkmak kolaydır. Birkaç basit önlem önerebiliriz. Örneğin çok sıcak su ile değil ılık su ile banyo yapmalısınız. Banyo sonrası sabun ve şampuanı iyice durulayınız ve yumuşak bir havlu ile iyice kurulayınız. Banyodan sonra kullandığınız ürünlere de dikkat etmelisiniz çünkü bazı parfümler ciltte rahatsızlığa neden olabilir bu nedenle kokusuz kremler ile vücudu nemlendiriniz. Yulaf özlü şampuan ve sabunların ciltteki basit kaşıntıları gidermekte etkilidir. Bu ürünler ülkemizde de satılmaktadır. Bol ve pamuk bazlı kıyafetleri tercih ediniz. Son olarak günün çok sıcak saatlerinde sokağa çıkmamanızı da öneririz.

Hamile kadınların yaklaşık %1’inde göbek çevresinde kaşıntılı kırmızı kabarıklıklar ortaya çıkar. PUPPP olarak adlandırılan bu durum gebeliğin son 3 ayında ve ilk bebeğini bekleyen ya da çoğul gebelik yaşayan anne adaylarında daha sık görülür. Kızarıklıklar ilk başta karın çevresinde ve çoğu zaman eğer varsa karın çatlaklarının etrafında başlar ve giderek kalçalara, bacaklara ve hatta kollara doğru yayılır. Tanısı cilt doktoru tarafından konur. Tedavisinde ise rahatlatıcı kremler ve gerekli durumlarda alerji ilaçları kullanılır. Anne tedaviye dirençli olursa ağızdan alınan steroidler kullanılabilir. PUPPP genelde doğumdan sonra birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolur. Bu durum anne adayı ve bebek için zararsızdır sadece bazen çok rahatsız edici boyutta kaşıntıya neden olabilir.

PUPPP’dan daha nadir görülen gebeliğe bağlı bir cilt problemi Prurigo’dur. Cildin değişik yerlerinde genellikle b eller, kollar, bacaklar ve ayaklarda böcek ısırığına benzer kabarık döküntüler görülür. Çok kaşıntılı bir durum olmakla beraber anne adayı ve bebeğin sağlığı açısından bir risk oluşturmaz.

Hamile kadınlarda çok nadir olarak deriden kabarık üstü pütürlü şekilde başlayıp içi su toplamış kabarcıklar şekline dönüşen çok kaşıntılı döküntüler görülebilir. Genellikle ikinci üç ayın son dönemlerinde ya da üçüncü üç ayın ilk dönemlerinde başlar. Bazen doğumu takip eden birkaç hafta içinde başlayabilir. Bu durum pemphigoid gestationis ya da herpes gestationis olarak adlandırılır. Bu durum diğer cilt hastalıklarından daha önemlidir. Çünkü bebekte büyüme sorunlarına hatta erken doğumlara neden olabilir.

Gebeliğin İkinci üç ayının sonlarında ya da son üç ayın başlangıcında ortaya çıkan ve beraberinde döküntü görülmeyen kaşıntılar, gebeliğin intrahepatik kolestazı olarak tanımlanan bir karaciğer hastalığının belirtisi olabilir. Kaşıntı genelde oldukça şiddetlidir. Hastalığın kendisi normalde döküntüye neden olmaz ancak şiddetli kaşıma neticesinde ciltte kızarıklıklar ve tırnak izine bağlı ince kesikler olabilir. Tanısı yapılan kan testleri ile konur. Tehlikeli bir durumdur. Bebekte gelişme geriliği ve hatta anne karnında ölüme neden olabilir. Şiddetli kolestaz varlığında bebeği riske atmamak için doğum planlanarak bebek erken dünyaya getirilebilir. Genellikle doğumdan sonra kendiliğinden düzelir. Ancak takip eden gebeliklerde tekrarlama olasılığı yüksektir. Bu durum tüm gebelerin yaklaşık %1’ini etkileyen bir sorundur.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir