Hamilelik Üzerine

Hamilelik doğanın kadınlara sağladığı en mucizevi güzelliktir. Erkek cinsinin bu duyguyu yaşayamaması yine bu doğadaki en büyük haksızlıklardandır.

Her bebeğin sağlıklı şartlarda doğmaya, her annenin sağlıklı bir gebelik süreci geçirmeye hakkı vardır. Her insanın insanca yaşam hakkı olduğu gibi…

Sağlıklı bir anne adaylığı, sağlıklı bir bebek için düzenli kontroller, yeterli tıbbi yardım (doktor, cihaz, sağlık personeli,ilaç), ilgi ve bilgi gereklidir.

Dünyada nasıl birçok konuda haksızlıklar, adaletsizlikler varsa , ne yazık ki hamilelik takibi ve doğum konusunda da ekonomik ve sosyal şartlara bağlı olarak insanlar arasında inanılmaz farklılıklar vardır. İnsanların büyük çoğunluğu günümüzde bazı yörelerde ne yazık ki teknolojinin nimetlerinden çok uzakta (binlerce yıl önce yaşamış kadınların şartlarında) bu süreci geçirmektedir.

Sosyal ve ekonomik yönden şanslı insanlar olarak bizler teknolojinin özellikle kadın doğuma sağladığı inanılmaz gelişmelere (ultrasonografi, doğum öncesi hastalıkların tespiti, vs) bağlı olarak standartlarımızı her geçen gün yükseltmeye çalışıyoruz.

Bu da en doğal hak tabi ki…

Bilgi ve ilgi talep ediyoruz. Karşı koyamadığımız, koyamayacağımız ölüm gerçeğine karşı savaşımızda elimizden tek gelen şey doğurmak çünkü…..

Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

Hamile kalmadan önce, eğer düzenli jinekolojik muayeneleriniz yapılmamışsa, ilk iş olarak bu muayeneyi yaptırmanızın sayısız yararları bulunmaktadır. Doktorunuza hamilelik isteğinizi belirtirseniz size gereken bir çok önemli noktayı söyleyecektir.

Normal muayene dışında bazı kan testlerinin (rutin kan testlerinin dışında) yapılması önerilecektir. Bu testlerin en önemlileri kızamıkcık ve Hepatit B geçirip geçirmediğinizin belirleyen kan testleridir (Rubella IgG,HBsAg ve anti HBs). Çünkü her 2 test için de aşı mevcuttur, tedavileri olmadığından korunma ön plandadır. Hepatit B cinsel ilişki ile bulaşabilir. Kızamıkcık(Rubella) ise eğer gebeliğin ilk 3 ayında geçirilir ise bebekte kalıcı ve ultrason ile bile belirlenemeyen hasarlar yapabilir. Kızamıkcık açısından Türkiye’de yaşayanlar %95 oranında bağışıktır. Kızamıkcık aşısı yapıldıktan sonra 3 ay hamile kalınmaması önerilmektedir. Kızamıkcık testinin yanında bazı merkezler toksoplazma,CMV,Herpes Simpleks, gonokok testlerini de önermektedirler. Maliyet dezavantajları tek sorundur.

Folik asit kullanımı: Nöral tüp defekti denen sinir dokularını ilgilendiren bir hastalık vardır. Diğer vitaminlerle birlikte düzenli olarak alınan belirli doz folik asitin bu hastalığın görülme sıklığını azalttığı bilinmektedir. Folik asitli özel gebelik multivitamin preparatları artık her eczaneden satın alınabilmektedir. Güncel bilgiler kısmında bu konuda yazdığım , gazeteportta’da yayınlanmış olan ve ayrıntılı bilgiler içeren makalemi bulabilirsiniz.

Gebe kalmayı deniyorsanız yapmanız gereken şey bunu sorun haline getirmemek, seksten zevk almak ve yaşamınızı her zaman olduğu gibi sürdürmektir.Gebe kalmak istiyorsanız döllenmeye elverişli dönemlere odaklanmanız gerekmektedir. Yumurtlamanın ne zaman olacağına en güvenli yöntem, son adetinizin başladığı günden geriye doğru 14 gün gitmektir. Bunu, bir sonraki ay, ne zaman daha fazla seks yapacağınız hakkında, bir rehber olarak da kullanabilirsiniz. Bazı kadınlar, yumurtlama gerçekleştiği sırada küçük, keskin ağrılar duyarlar. Fakat günün normal seyri içerisinde, kadınların çoğu bunu fark edemeyecek kadar yoğundurlar ve hiçbir şey hissetmezler. Bu tarihlerde düzenli seksten zevk alın, sevişmeden sonra yatakta kalın ve dinlenin, alkol alımınızı, günde iki küçük bardak şarap veya bira ile sınırlayın ve sigara ve keyif verici maddelerin hepsini bırakın. Bol bol uyuyun, dengeli beslenin.

Hamile kalmak istiyorsanız her şeyden önce rahat olun ve endişelenmeyin. Bu dönem sırasında performans kaygısı yaratacak biçimde eşinize baskı yapmamaya dikkat etmelisiniz, hamileliğe odaklanırsanız seksin doğallığı ortadan kalkar. Eğer eşiniz bunu belli günlerde yerine getirmesi gerekli bir görev olarak algılarsa, eskiden olduğu gibi kaygısızca sevişmek zorlaşır. Bu konuda yapabileceğiniz en güzel şey daha zamanınız olduğunu düşünmek, sabırlı ve iyimser olmaktır. Eğer doğum kontrol hapı kullandıysanız, bunun gebe kalma yeteneğinizi etkilemeyeceğini de unutmayın.

Eğer geçen bir yıldan sonra, döllenmeye uygun döneminizde düzenli olarak seks yapmanıza ve sağlığınızın iyi olmasına rağmen hala gebe değilseniz, ay içerisindeki döllenmeye uygun döneminizin saptanması için biraz daha bilimsel bir yaklaşım denemek isteyebilirsiniz. Bunun işe yaraması için, ayın her günü, vücut ısınızı ve vaginal mukusunuzun tarzını kaydetmek, veya yumurtlamayı önceden tahmin etmeye yarayan bir seti kullanmak konusunda kararlı olmanız gerekiyor. Bu yöntemi kullanmadan önce birlikte olduğunuz erkekle konuşmanızı öneririz bazı erkekler bu konuda kadınlara yardımcı olabilir ancak şunu da göz önünde bulundurmak gerekir ki çok sevdiği kadının etrafı vücut ısısı ve vaginal salgı kıvamı tablolarıyla doldurması eşinizde seksüel isteksizliğe yol açabilir.

Hamile kalmak için en iyi zaman her iki adet kanamasının ortasına gelen zamandır. Her 2 adet başlangıcı arasında 28 günlük bir süre olduğu varsayılır ise, adetin başlangıcından sonraki (adetin bitişinin önemi yoktur ) 11. gün ile 18. gün arasındaki hafta genellikle uygun bir zamandır. Bu süre zarfında koşullar spermin döllemek amacıyla bir yumurta bulmak üzere yukarıya doğru yolculuk yapması için oldukça uygundur. Bu dönemde vajina ve rahim ağzından salgılanan kaygan, ince mukus spermi içeri kabul edecektir. Her ay, kadının yumurtalıklarından yalnızca bir nadiren iki yumurta salınır. Yumurtlama estrogen hormonu kanda belli bir düzeye ulaştığında gerçekleşir. (Bu her birey için farklı bir düzeydir.)Bu gerçekleştiğinde, hipofiz bezi LH (luteinizan hormon) üretimi için bir uyarı gönderir. Bu da 36 saat içerisinde yumurtlamayı tetikler. Yumurtanın folikülünden dışarı çıkması bir anda olur, fakat dar fallop tüpünden aşağıya, rahme doğru yolculuğu belli bir süreyi alır.

Yumurta 24 saat içerisinde, herhangi bir zamanda sperm ile karşılaşır ve döllenir, fakat bu sürenin uzunluğunu kimse kesin olarak bilemez.

Eğer isterseniz döllenmeyi tahmin için özel termometre kullanabilirsiniz. Bu ölçümü yapabilmek için herhangi bir eczaneden bu tip bir termometre alabilirsiniz. Yumurtlamayı tespit termometreleri sıradan termometrelerden farklıdır, o nedenle kullanmadan önce kılavuzunu dikkatle okumalısınız. Bu yöntemi gebelikten korunmak için kullanmayın. Ritim ya da doğal korunma yöntemi denilen bu metot biraz karışıktır ve çok iyi tecrübe edinmek gerekir. Pratik olmadığından pek de tavsiye edemem.

Dilerseniz yumurtlama tespit cihazı kullanabilirsiniz. Her ay yumurtlamadan 24 saat önce LH (luteinizan hormon) seviyesinde bir yükselme görülür. Eczanede satılan özel kitler vasıtasıyla evde bunu ölçebilirsiniz. Test yumurtlamanızdan 12-14 saat önce pozitif sonuç verecektir, bu nedenle eğer bu dönemde cinsel ilişkiye girerseniz muhtemelen hamile kalırsınız. Oldukça pahalı olmalarına rağmen bu tip kitler oldukça güvenilirdir.

Kadının vajinasında bulunan mukusun içerisinden geçebilmeleri için erkeğin spermlerinin yeterli sayıda olmaları gereklidir. Bu olasılıkları araştırmak için, bir üreme sağlığı kliniğine başvurabilirsiniz ve mastürbasyon ile alınan spermde testler yapılıp doğurganlık hakkında bilgi verilebilir. (Hamle kalamama bölümüne bakabilirsiniz). Unutmayınız ki çok çok az kişiye %100 olarak kısır oldukları söylenebilir.

Yumurtlama Zamanı Tespiti

Yumurtlama (ovulasyon) yumurtalıklar (overler) içinde bulunan 5-10mm boyutundaki kistçiklerin büyüyüp, hormonların etkisi ile 20-25mm olduktan sonra çatlayıp içlerindeki mikroskopik boyuttaki yumurtanın karın boşluğuna( tüp içine) atılmasıdır. Bu olay adet başlangıcından sonraki yaklaşık 14. günde (2 hafta sonra) gerçekleşir. Ovulasyondan 24-48 saat önce veya sonrasındaki ilişkilerden hamile kalınabilir. Bu sürelerin dışındaki ilişkilerin sayısı ne olursa olsun hamilelik açısından önemi yoktur. Özellikle hamile kalmak isteyen kadınlarda bu anın tespiti önem kazanmaktadır. Bu konuda çeşitli yardımcı yöntemler vardır.

Ağızdan veya rektal yoldan bakılan derecelerde yarım santigrad ısı artışının tespiti/ Pratik olarak yapması zor olduğundan çok sık yapılmamaktadır.

Yumurtlamayı sağlayan LH hormonunun artışını tespit eden idrar testleri/. Bu hormonun artışı adetin 8. veya 9. gününden itibaren her sabah idrarda bakarak tespit edilirse yumurtlama zamanı,dolayısıyla ilişiki zamanı belirlenebilir. Piyasada çok uzun süreli kullanılabilen elektronik cihazlı olan tipleri (yaklaşık 250 dolar) olduğu gibi, 1 veya 2 siklus kullanılabilen (25-60 dolar) tipleri de mevcuttur.

Yine LH hormonunu tükrükte saptayan ve bu şekilde ilişki zamanının belirlenmesine yardımcı olan testler/ Güvenilirlikleri daha az olsa da ucuz olmaları avatajlarıdır.

LH veya E2 hormonu kanda bakılarak da yumurtlama zamanı tespit edilebilir. Ancak diğer testler gibi evde yapılamaz.

Adetin 5. gününden itibaren düzenli aralıklarla vaginal USG yapılarak yumurtlama zamanı yumurta gelişimine göre saptanabilir. Gerekirse HCG hormonu kalçadan iğne ile verilerek çatlama olasılığı arttırılabilir. Sık doktora gitme nedeniyle çok pratik olmayabilir. Genelde yumurtlamayı sağlayan ilaç tedavilerinde kullanılır.

Yumurtlama üzerinden 1 hafta geçince kanda progesteron hormonu seviyesine bakılarak yumurtlamanın olduğu kesin olarak saptanabilir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir