Hamilelik ve Epilasyon

İstenmeyen tüylerden kurtulmak kadınların kalıcı bir sorunudur. Günümüzde istenmeyen tüylerden kurtulmak için ağda gibi geleneksel yöntemlerin yanı sıra günümüzde laser epilasyon ve elektroliz gibi değişik , kalıcı ve modern yöntemler de kullanılmaktadır. Bu yöntemler kadınların hayatını kolaylaştırsa da gebelik sırasında kullanmak sakıncalı mıdır?

Dilerseniz bu yöntemlere tek tek değinelim. Örneğin Lazer (Laser) ışık enerjisi , sadece işlemin yapıldığı alana etki eder ve etki alanı sadece birkaç milimetre ile sınırlıdır. Bu nedenle anne karnı içindeki bebeğe ulaşması ya da zarar vermesi söz konusu değildir.
Bir başka yöntem radyo dalgaları ile çalışan epilasyon sistemleridir. Bu yöntemde de bebek ile ilgili bilinen bir risk söz konusu değildir. Bu cihazlar x-ışını ile çalışan röntgen cihazlarına göre daha düşük ferakans ve enerjide radyasyon ile çalışmaktadırlar. Bundan daha önemlisi söz edilen radyasyon iyonize edici özelliği olmayan radyasyondur. İşlem bittiğinde ortada radyasyon da kalmaz. Bu nedenle gebelikte kullanımı ile ilgili risk yoktur.

Elektroliz yöntemi ise 100 yıldan uzun bir zamandır kullanılan bir yöntemdir ve bugüne kadar gebelik üzerinde olumsuz bir etkisi bildirilmemiştir. Burada cilt içine yerleştirilen küçük ve ince bir iğne yardımı ile elektrik akımı verilerek kıl kökü tahrip edilmektedir. Ancak bu yöntemin bazı küçük sakıncalarına değinmek isteriz.Örneğin emzirmeyi isteyen anne adaylarının meme başı çevresindeki kılların için gebeliğin son dönemlerinde elektroliz yapmasını önermiyoruz. Bu dönemde özellikle karın cildi hassas olacağından ve son dönemlerde karın üzerinde yapılan işlem bebeğin fazla hareket etmesine neden olacağından son 3 aya girildikten sonra karın üzerindeki tüyler için de elektroliz önermiyoruz. Elektrolizin mutlaka uygun hijyen ve sterilite şartlarına sahip yerlerde yapılması gerektiğini, aksi takdirde enfeksiyon riski taşıdığını da unutmamak gerekir.

Sonuç olarak hamile kadın gebelik hormonlarının da etkisi ile artan bu tüylenmeden rahatsızlık duyması doğaldır. Doğum sonrası bu tüylerin büyük kısmı kendiliğinden yok olacaktır. Bu nedenle epilasyon yöntemlerinin doğum sonrasına ertelenmesi aslında daha uygun olacaktır ancak lazer ve elektroliz gibi modern epilasyon yöntemlerinin de bebeğe herhangi bir zararı yoktur.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir