Hamilelikte Seyehat

Hamile olduğunuz zaman genellikle seyahat planlarınızı ertelemenize gerek yoktur. Burada önemli olan gebeliğinizin normal seyredip seyretmediği, gebeliğin kaçıncı haftasında olduğunuz ve seyahatteki konforunuzdur.

Nasıl , Nerelere ve Ne Zaman Gidilmeli?
Seyahat için en iyi zaman hamileliğin ortasıdır (16.-28. haftalar arası). Bu dönemlerde hem bulantılar geçmiş olur hem de hareketlerin zorlaştığı, erken doğum riskinin olduğu son dönemlere zaman vardır. Aslında en iyi yolu size gösterecek olan vücudunuzdur. Onun sesini her zaman dinlemelisiniz.

Seyahat edeceğiniz yeri seçerken havadaki oksijen miktarının düşük olduğu yüksek yerleri tercih etmemeniz daha doğru olabilir.

Seyahat edeceğiniz mesafe de önemlidir. En kısa yol en iyi yoldur. Arabayla 5-6 saati geçmeyen mesafeleri tercih etmelisiniz.

Seyahatiniz sırasında tabii ki konforunuzu ve güvenliğinizi de düşünmelisiniz. Arabada emniyet kemerini hem bel hem de omuzdan geçecek şekilde ayarlayabilme-lisiniz. Belde kemeri mümkün olduğunca aşağıdan geçirmeli omuzdan geleni ise göğüsler arasından geçecek şekilde ayarlamalısınız .(Arabanızda yoksa bu tarife uygun ek kemerler de satılmaktadır). Hiçbir zaman kemerin karnınızın üstünde olmadığından emin olmalısınız.

Otobüslerin koltuk mesafesi ve tuvaletleri dardır, unutmayın. Trenler bu açıdan daha rahattırlar.

Uçaklar genelde en güvenli ve konforlu araçlardır. Çoğu hava yolu son aya kadar yolcu kabul etmektedir. Hatta yeni uçaklarda kabin içi oksijen miktarı normal havadan daha yüksektir. Havaalanında metal detektörlerden geçmekten korkmayın. Genelde rahatça ve kolayca oturup kalkabileceğiniz yerleri tercih edin (Koridor, en ön gibi).

Gemiyle seyahat çok konforludur. Tek dezavantajı gemi tutmasının sık görülmesidir. Bunun için alınabilecek ilaçlar için doktorunuzu arayabilirsiniz.

Seyahat Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli ?

  • Önceden erken doğum riskinin ekarte edilmesi için doktor kontrolünü ihmal etmeyin.
  • Doktorunuzun telefonunu yanınıza almayı unutmayın.
  • Seyahat planlarınızı acil bir durumda kolayca değiştirilebilecek şekilde planlayın.
  • Seyahat sırasında sık sık yürümeyi, sık sık ayaklarınızı uzatma egzersizleri yapmayı unutmayın. Bu egzersizler dolaşım sistemi açısından çok önemlidir.
  • Rahat ayakkabılar, mümkünse varis çorapları giymeyi tercih edin.
  • Kusmaya karşı yanınızda hafif içecek ve yiyecek bulundurunuz.
  • Her ilacı alamayacağınızı unutmayınız. (Uyku ilaçları, ishal veya kabızlık ilaçları gibi)
  • Uyumaya ve dinlenmeya özen gösterin.
  • Sırt kaslarınızı dinlendirin.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir