Hepatit B Aşı Protokolü

Anne HBsAg pozitif ise perinatal bulaşın önlenmesi için bebeğe ilk aşı dozu hemen doğumdan sonra uygulanmalı, 1 aylıkta ve 6 aylıkta tekrarlanmalıdır. Bu bebeklere ilk aşı dozu ile aynı zamanda veya 12 saat içinde aşının uygulandığı bölgeden başka bir bölgeye 0.5 mL HBİG yapılmalıdır. Böylece aktif bağışıklık gelişene kadar geçici bağışıklık sağlanmış olur. HBİG sadece 3-6 ay süreli bağışıklama oluşturmaktadır.

Annesinin hepatit B serolojisi bilinmeyen ve postnatal ilk 12 saat içinde öğrenilemeyecek olan term ve 2000 g üstü preterm bebekler doğar doğmaz, 1. ayda ve 6. ayda aşılanmalıdır. Annesinin hepatit B taşıyıcısı olduğu sonradan belli olan yeni doğana ilk 12 saatte HBİG verilememişse postnatal ilk 1 hafta içinde HBİG verilebilir.

Preterm ve 2000 g altında ve HBsAg pozitif anneden doğan bebeklere de doğar doğmaz HBİG ve aşı yapılmalıdır. Bu doz sayılmaksızın bebek postnatal bir aylık olduğunda 3 aşı dozu (toplam 4 doz aşı) ile seri tamamlanmalıdır. Preterm ve 2000 g altında doğan bebekler için eğer annenin hepatit B serolojisi bilinmiyorsa ve doğum sonrası ilk 12 saat içinde belirlenemeyecekse, aşının sağlayacağı immünite bu grup bebeklerde güvenilir olmayacağından, sanki HBsAg pozitif anneden doğmuş gibi, aşı ile birlikte HBİG de ilk 12 saat içinde yapılmalıdır.

Aşı serisi tamamlanmış hepatit B’li anne bebekleri daha sonra 9-18 ay arası serolojik testlerle (HBsAg ve anti-HBs) immünite gelişimi için kontrol edilmelidir. Anti-HBs antikoru pozitif olan (≥10 mIU/mL) bir çocuk, bağışık demektir. Anti-HBs negatif, HBsAg pozitif ise çocuk bir hepatoloji uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Her iki test de negatif ise, aşı iki ay aralarla üç doz olarak tekrarlanır ve çocuk yeniden anti-HBs açısından kontrol edilir. 3-doz tekrar aşılamanın aynı marka aşıyla yapılması önerilmektedir. Tekrar aşılama sonrası (6 doz hepatit B aşı almış olan) hala negatif kalan bireyler, ilave aşı dozlarına da genellikle pozitif yanıt vermezler ve hepatit B ile karşılaştıklarında bağışıksız kabul edilmelidirler. Aşıya yanıtsızlık hemen daima hepatit B taşıyıcısı annelerden doğan bebeklerde görülür.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir