İdrar Kaçırma

Stres inkontinans olarak tıp dilinde adlandırılan idrar kaçırma görüldüğünden çok daha sağlık merkezlerinde teşhis edildiğinden çok daha fazla oranda toplumda bulunmaktadır.Ancak çoğu kadın dile getirmeye utandığından bunu kader olarak kabullenmiştir.İdrar kaçırma ciddi bir sosyal problemdir.Yanlarında hep ped taşımak, idrar hissi olmasa da sık sık tuvalete gitmek, gülmek ve öksürmekten korkmak, koku yaymak korkusuyla uzak ziyaretlere gitmemek, vs. gibi günlük hayatta birçok soru olarak ortaya çıkmaktadır.

Halbuki;

İdrar kaçırmanın başlıca iki tane sebebi vardır.Birincisi anotomik sarkmalar nedeniyle olan hastalıklardır ve 20 dakikalık basit bir operasyon ile (hatta tam olarak hasta uyutulmadan da olabilir) %90 oranında beş yıl veya daha uzun bir süre için tedavi edilebilirler.İkincisi ilaç ile tedavi edilebilen hastalıklardır.Bazen hem ilaç hem de cerrahi tedavi gerekebilir.

İlaç mı cerrahi tedavi mi veya her ikisi mi diye karar verebilmek için iyi bir jinekolojik (ürolojik de olabilir) muayene sonrasında istenecek sistometri denen bir test gereklidir.Özel bir merkezde ortalama 20 dakika süren bu test çok sevimli olmasa da getireceği faydalar göz önünde bulundurulursa çok değerlidir.Özel merkezlerde ortalama 150 – 200 YTL maliyeti vardır.

5 sene öncesine kadar karından standart sezeryan ameliyatı kesisinden daha geniş bir kesi ile yapılan, 2 – 3 saat süren ve komplikasyon oranı yüksek (başarı oranı yüksek) ameliyatlar uygulanmaktaydı.Veya vajenden idrar torbası ağzına küçük bir dikiş atma ameliyatı (başarı oranı uzun dönemde çok az) yapılmaktaydı.Bu yöntemlerin yerini, daha basit tekniklerle yapılan ve uzun dönem başarı oranları daha yüksek olan operasyonlar almıştır.

İdrar torbasının boynunun altından geçerek her iki kasık bölgesine tespit edilen bantlar sayesinde başarı oranı çok artmıştır.TVT,TOT gibi adları olan bu teknik bazen özel ofis şartlarında lokal anestezi ile bile uygulanabilir yöntemlerdir.Tecrübeli cerrahlar tarafından işlem 20-30 dakikalık bir sürede sonlandırılabilir. Tek dezavantajları bu özel band şeklindeki şeritlerin maliyetinin yüksek olmasıdır.

Yine de idrar kaçırmanın sosyal maliyetinin yanında operasyon maliyeti kanımca çoook düşük kalmaktadır.

Her türlü operasyonun her hastaya %100 başarı oranıyla şifa sağlaması hayalci bir yaklaşımdır. Yine de bu tür operasyonların başarı şansının %100 değil de örnek olarak % 50 olacağı farz edilse bile bunun idrar kaçırmadaki sosyal probleme faydasının çok daha fazla olduğu söylenebilir. Bu konuda değerlendirmeyi sadece hastalığı çeken yapabilir. Operasyon sonrasında hastalarımdan aldığım geri bildirimlerin ise hep yüksek olduğunu söyleyebilirim

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir