İleri Yaş Cinselliği

Menopozal dönemde, yumurtalıkların kadınlık hormonu olan östrojeni üretmemesine bağlı olarak kadın vücudunda birçok değişiklik meydana gelir. Cinsellikle ile ilgili olarak oluşan iki ana farklılaşma vardır.
Birincisi genital organların yüzeysel dokularında oluşan incelmedir buna, vaginal atrofi denir. Bu nedenle basit bir ilişki sırasında bile ıslak olmayan kuru dokular yırtılır, kanar, sızlar. İlişkiden korkma ve buna bağlı olarak cinsel isteksizlik görülebilir.
İkincisi psikolojik depresyonun değişik boyutlarıdır. Kendini tam bir kadın olarak hissedememe, yaşlanma ve güzelliğini, çekiciliğini yitirme korkusu ön plana çıkar.
Libido denen cinsel enerji bu ruh hali içersinde dibe vurur. Vücudun diğer bölgelerinde oluşan ufak tefek diğer hastalıklar (tabii ki eşlerde de aynı durum söz konusudur) ve kronik ağrılar olan cinsellik dürtülerini de baskılar.
Halbuki;
Her iki durum içinde yapabilecekler vardır. Ağızdan veya cilt yoluyla alınan östrojen tedavisi (östrojen replasman tedavisi – ÖRT ) hem genital organlardaki dokuları kalınlaştırır, ıslaklığı artırır hem de menopozal depresyona fayda eder. Gerektiği durumlarda östrojen sadece genital organlara da uygulanabilir. Özel antidepresan kullanımları birçok vakada çok faydalıdır.
Menopozal dönemde hem erkek hem de kadında cinsel isteğin geçmiş senelere oranla daha fazla arttığı nadir rastlanan bir durum değildir. Bunu yerine koyamamak tam tersi psikolojik çöküntü yaratabilir.
Bu nedenle;
  • Cinsel yaşamın devam etmesi için uğraş verilmelidir. (En az ayda 1 kez?? )
  • Vaginal kuruluk ve incelmenin tedavisi, ilişki sırasında kaygınlaştırıcı kullanımı unutulmamalıdır.
  • Cinsel ilişkide sırasında klasik pozisyonların dışına çıkılmaması önerilir. Eklem rahatsızlıkları nedeniyle birçok hareket kısıtlandığından ve aksi durumlarda incinmelerin yaşanabileceğinden dikkatli olunmalıdır.
  • Her insanın cinsel tatmini özeldir, ancak bu konudaki sınırların zorlanması bu dönemde tehlikeli olabilir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir