İlk İlişki

Her iki cins için de ilk ilişki farklı yönlerden (belki de hayat boyu unutulmayacak olması nedeniyle) çok önemlidir.
Genellikle ilişki sırasında yaşanan ilk duygular (aslında her işte olduğu gibi) uzun süre hayatımızı kontrol ederler.
Hangi doğrulara sahip olarsak olalım (ki bu doğrunun ebeveyinlerin, toplumun vs.den önce sizin doğrularınız olması gerekiyor….hatta partnerinizin doğrusundan bile önce sizin doğrunuz olmalı) ilişkinin zamanlaması, romantizmi, şekli, süresini sizin belirlemeniz gerekiyor , kısacası kontrol sizin elinizde olmalı. Erkeklerin de bazı istekleri olabilmesi doğaldır, paylaşılmaya çalışılmalıdır ancak öncelikli olanın siz olduğu konusunda saygılı olmaları gerekmektedir.
Her kadın ilk ilişkiyi yaşarken belli oranda heyecan, korku duyabilir. Ancak bu duygular aşırıya kaçar ise istenmeyen ve kontrol edilemeyen kasılmalara sebep verebilir, bu ilişkiyi zorlaştırır, zorlamalar olabilir.Zorlama vajenin ıslanmasını azaltır, kuruluk ağrıyı ve kasılmayı arttırır , kısır döngü oluşturur. Bu nedenle kendinizi sakin tutmaya yarayacak ne varsa onları yapabilirsiniz (Telkin, belli oranda yatıştırıcılar, belki alkol?? vs). Bu nedenle zamanlamanın kadınların kontrolünde olması çok önemlidir.
İlişkinin her aşamasında çiftlerin birbirleriyle sürekli sözlü ve görsel olarak iletişim halinde olması önemli ve güzeldir.
İlişki sırasında ciddi bir vajinal ıslaklık olur ve bu penisin içeri girmesini kolaylaştırır.
Korku ıslanmayı zorlaştıran en önemli faktördür. Çok gerekli olursa kayganlaştırıcılar (eczanelerde özel olarak satılanları olduğu gibi, acil durumlarda bebek kremleri veya benzerleri az alerjendirler) kullanılabilir.
En çok önerilen pozisyon kadınların altta, erkeklerin bacaklarının arasında olduğu pozisyondur. Bu pozisyon da vajen en çok genişleme kapasitesine sahiptir. Kadın penis girişini kendi elleriyle gerçekleştirebilirse kontrol daha fazla kendinde olacaktır, endişeler azalacaktır.
Kızlık zarının yırtılması genelde ani ve az keskin bir acı olarak tarif edilir ,ilişkinin devamında az da olsa sızı devam edebilir. Genellikle ilişkiyi yarıda bırakacak bir durum oluşmaz. Aynı şey az miktarlardaki kanama için de geçerlidir. Çok nadir de olsa ilişki sırasında veya sonrasında çok şiddetli acı, aşırı kanama kalın kızlık zarı yırtılmalarında olabilir. Steril bir bez ile kanayan yere bası yapılır, geçmezse uzman doktora gitmek gerekebilir. Kanayan küçük de olsa atar bir damar olduğundan tampon ile kanama durmayabilir ve narkoz altında ufak bir dikiş gerekebilir.
İlk ilişkide doğum kontrolü endişesinin olmaması çok önemlidir. Önlemini önceden almakta fayda vardır (Uzmana telefonla danışılabilir.). Gerekirse ilişki sonrası ilk 48 saatte ağızdan alınabilecek ilaçlar vardır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir