Kadınların Suda/Suya Doğumu Tercih Etmelerinin Başlıca Sebepleri

Bu soru annelere sorulduğunda en çok aşağıdaki üç başlığı vurgulamaktadırlar;

A: Kadınlar kendilerine sunulan klasik doğum şekillerinden tatmin edici olamayabiliyorlar. Yüksek sezaryen oranları, aşırı gereksiz müdahaleler (epizyo , vakum ,vs), damardan ilaç tedavileri (ağrı kesici, suni sancı, vs), doğum sırasında ağızdan sıvı gıda alınmasına izin verilmemesi, sezaryen sonrası vaginal doğuma çok katı bakılması gibi sebeplerden hoşnutsuzlar. Kendilerini  doğumda hastanede  bir fabrikadaki obje olarak görüyorlar. Duygularının ,hislerinin gözardı edildiği, kötü doğum hikayeleri ile hep olumsuzların konuşulduğu bir ortamda bulunmak istemiyorlar. Suda doğum özellikle ağrı kesicilere ihtiyaç duyulmadan ağrısız bir doğum için ciddi bir alternatif olarak gözükebiliyor.

B: Kendi otonomilerini, bağımsızlıklarını, iradelerini göstermek istiyorlar. Doktor hakimiyetindeki hastane sistemi dışına çıkmak istiyorlar. Ebe desteği burada ön plana çıkıyor.Suda doğum bunu da sağlıyor.

C: Özellikle eşlerinin maksimum desteğini almak istiyorlar. Suda doğum genellikle eşlerin de hemen hemen her aşamada aktif yardımcı olarak rol aldıkları bir sistem.

2003 yılındaki 170 suda doğum yapan anneye  sonradan bu tecrübelerini nasıl değerlendirdikleri sorulduğunda kendi ifadeleri ile en çok aşağıdaki gibi cevap vermişler.

-Suda ve/veya suya doğum yapanların 3de 2si bu tecrübeyi hayatlarının en muhteşem deneyimi olarak tanımlıyorlar.

-Tüm kontrolü doğum boyunca hep kendilerinde hissettiklerini, ağrıyı suyun rahatlatıcı etkisi nedeniyle çok az algıladıklarını, maksimum gevşeyebildiklerini, bebeğe ilk dokunanın kendilerinin olmasından zevk aldıklarını, bebeğin hemen doğum sonrası uzaklaştırılmamasından memnun olduklarını  belirtiyorlar.

-%80’ni tekrar aynı şekilde doğum yapmayı istediklerini ifade ediyorlar.

 

 

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir