Keşkesiz Doğum Nedir?

Keşkesiz doğum; adı üstünde… Tam olarak ve ilk anlaşıldığı anlamıyla…
Yabancı dillerde tam olarak karşılığı olmayan (İngilizce with no regret), ama Türkçemizde her yaş ve kültürdeki insana kolayca duygularını anlatmaya başlama  olasılığı sağlayan keşke ve ondan türeyen keşkesizlik kavramı ve de bunun doğuma uygulanması… Aslında hayatımızın bir çok bölümünde bir çok duygumuzu bu kelimeler ile ifade ediyoruz çoğumuz. Özellikle yaşananalar arttıkça pişmanlıklar da beraber geliyor ve keşke şöyle veya böyle yapsaydım yapmasaydım diyebiliyoruz. Doğum hepimizin ortak noktalarından biri değil mi? Tüm kültürlerde her çağda en yoğun duyguları uyandıran olgu değil mi? Burada başlayan keşkeler tüm hayatımızı etkilemiyor mu? Tıbbi uygulamalardan bahsetmiyorum sadece, psikolojik olarak doğuma dahil herkesin tüm süreçte keşke keşkeleri olmasa sadece keşkesiz olsa  tüm yaşananlar…
Halbuki öyle mi acaba çevremizde?
Sorsak sıklıkla ne cevap alıyoruz acaba? Anne, baba, ebeveyniler  ve en önemlisi bebekler ne diyebilirler fırsatları olsa da geriye dönüp yaşananları değiştirebilseler idi..
Gebeliğin başlangıcından itibaren, takip, doğumun planlanması, doğum süreci, doğum anı ve sonrasında doğum şeklinden bağımsız olarak o muhteşem ve özel anı paylaşan baş aktörlerin erken dönem bittikten sonra gönül rahatlığı ile elimizden gelen her şeyi yaptık diyebilip tüm süreci evrene geçmişe teslim edebilseler…İşte bu keşkesiz doğum olurdu..
Keşkesiz doğumu aslında doğal doğum prensiplerinden ayıramayız. Doğal doğumu fazlasıyla kapsayan ama diğer tüm olasılıkları da kucaklayarak mutlu ve sağlıklı anne-bebek kavuşmasına olanak sağlayan kurallar bütünü olarak da tanımlayabiliriz.
Keşkesiz doğum nedir?
  • Doğal doğumu fazlasıyla kapsayan ama diğer tüm olasılıkları da kucaklayarak mutlu ve sağlıklı anne-bebek kavuşmasına olanak sağlayan kurallar bütünüdür.
  • Sadece doğumu değil tüm hamilelik ve doğum sonrası sürecini de kapsayan yaklaşımdır.
  • Hamilelik konusunda bilgilenmeyi, doğuma hazırlık eğitimlerini, aktif nefes ve fiziksel egzersizleri içeren bir kavramdır.
  • Ebe, doula ve doktor üçlüsünü gerektiğince kullanan bir sistemdir.
  • Vaginal doğumun gerçekleşmesinin tıbben mümkün olmadığı durumlarda da bebek ve anne dostu kavramlarını gözeterek operasyonun ve sonrasının planlanmasıdır.
  • Maximum bilgilenme sonrasında tercihlerin önceden ve  mümkün olduğunca yapıldığı, beklentilerin tıbbi prensipler içinde ve gerçekçi sınırlarda oluştuğu bir yoldur.
  • Aktif doğumu kapsar.
Keşkesiz doğum ne değildir?
  • Zahmetsiz, pasif, kabullenici bir yöntem değildir.
  • Sadece doğumu kapsamaz.(Öncesini ve sonrasını da kapsar)
Selçuk Somer’in keşkesiz doğum süreci
Bu meslekte 25. yılım. Dile kolay geliyor gerçekten.Bu zaman süresinde teknoloji de bilim de ne kadar çok şey değişmiş, gelişmiş. O zamanki tıbbi kitaplarda yazanların birçoğunun geçerliliği kalmadı. Ama en çok ben ve konulara bakış açım değişmiş ve de gelişmiş!Ama işin ilginç yanı özellikle doğum konusunda 25 sene öncesindeki kitaplardaki  bazı bilgilere dikkat eder olmuş ve insanı, anneyi, gebeyi bebeği  ön plana almaya başlamışım. Psikolojiyi çook daha fazla önemsemeye başlamışım. En başta gebelere hasta dememeyi öğrenmişim. Kullandığım dil değişti artık.
Klasik ve toplumun o günkü geleneksel uygulamalarını düşünmeden uyguladığım yıllar yaklaşık 3 yıl önce kankam dediğim Dr.Hakan Çoker’in çalışmalarına ilgi göstermem ile son bulmuştur. Onun sayesinde doğal doğum denen kavramla tanıştım. Dolayısı ile doğuma hazırlık eğitimi, dulalık, hamilelik ve doğum psikolojisi, nefes egzersizleri, meditasyon teknikleri vs. ile de. İlk başlarda doğum ebe işidir lafını duyduğumda kolay kabul edemesem de doğum olayının en önemli parçalarından biri olduğuna inanıyorum ebelik servisinin. Doğumun ekip işi olduğuna da…
Yaklaşık 5 sene önce eski sitemi hazırlarken yazdığım ve doğumu anlattığım bölümü tekrar okudum. Özellikle sezaryene götüren tüm sorunları yazmışım. Hepsi doğru kelimesi kelimesine! Fark tüm bu sorunları temizleyebilecek konuma ve imkâna ve ekibe sahip olabilmemiz artık.
Bu konuda uzman bir psikolog, ebe ve doğum öncesi eğitim üçlüsün olduğu doğumlarda 5 sene öncesine göre sezaryen oranım inanılmaz derecede düştü. Ama daha önemlisi annenin doğum şeklinden memnuniyeti çok arttı. Psikolojik açıdan vaginal doğumu imkânsız bulduğum gebelerimin nasıl coşkuyla doğum yapabildiğini gözlemledim.  Sezaryenin yapıldığı doğumlar da klasik uygulananlardan bir çok konuda daha farklı olmaya başladı.( Bebeğin doktor muayenesinden  önce anne ile kavuşması, orada kalması, kordon klampasyon zamanı, epidural vs).Her doğumun eşsiz ve farklı olduğunu biliyorum. Bunu belgelemek de bir o kadar zevkli.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir