Kızlık Zarı

Kızlık zarı konusunda hepimizin birçok farklı yazı okuduğu aşikardır. Konuyla ilgili tarihsel, mitolojik, sosyal bir çok bilgiyi size iletebilirdim. Ancak sadece kadın doğumcu kimliğim ile tıp fakültesinde bizlere öğretilmiş bilgileri basit ve yalın bir dil ile sizlere ulaştımayı uygun gördüm.
Kızlık zarı(Hymen) vajen giriş kısmının 1-2cm gerisinde,fizyolojik olarak ne işe yaradığı tam bilinmeyen (bazı yerlerde infeksiyonara karşı koruyucu olduğu bildirilse de pratikte pek öyle değildir), vajen boşluğunu kenarlarda yarımay şeklinde kapatmaya çalışan ,çoğunlukla geniş diş şeklinde çentikler içeren bir zardır.
Genellikle giriş deliğinin %20-30unu kapatırlar, adet kanının dışarı akmasını engellemezler ve normal boyuttaki bir penisin zorlamasında çentik kısmında 1 veya 2 yerden vajen duvarının dibine kadar yırtılırlar. Uzman hekimler tarafında kolayca belgelenebilirler.
Kanlanmaları çok az olduğundan ,tırnak dokusunda olduğu gibi bir kere yırtılınca, yırtılan kenarlar yan yana getirilse bile tekrardan birbirlerine kaynayamazlar.
%20 vakada ise (yaklaşık 5 kadında bir) bu zar çok kenarda kalır ve normal bir boyuttaki penis ile olan bir ilişkide zedelenmeyebilirler, kanama olmayabilir. Halk arasında esnek (ki aslında böyle bir şey yoktur) olarak tanımlanan bu tip zarlar sadece doğumda yırtılabilirler. Adli terim olarak ‘duhule müsait’ olarak adlandırılırlar. Bu tür zar yapıları uzman hekimler arasında bile yırtılıp yırtılmadıkları konusunda görüş ayrılıkları oluşturabilir. Özellikle doğal çentik denen zar üzerindeki yarıklar dibe yakınlarsa bu görüş ayrılıkları artabilir.
Vajen deliğinin büyük kısmını örten,üzerinde ufak delikler içeren,her 2 yandan birbirine köprü şeklinde bağlanan vs. gibi çok değişik şekilleri de olabilir.
Nadiren vajen deliğinin tamamını kapatan bir şekil de vardır (Hymen imperforatus). Bu vakalarda adet kanı dışarı akamaz, vajende, sonra da rahim içinde kan birikebilir, karın boşluğuna geçebilir,şiddetli ağrı yapabilir. Ergenlik çağında tespit edilip cerrahi olarak açılmaları gerekebilir.
Aşağıdaki şemalarda yukarıda bahsedilen değişik zar yapılarını görebilirsiniz.
Şemalar F.Netter M.D’den alınmıştır.
Zar şekilleri
Yurtdışında son yıllarda fantezi olarak adlandırılabilecek sebepler, yurdumuzda ise genelde toplum baskısı nedeniyle kadın doğum uzmanlarına veya plastik cerrahlara bu zarın tekrar dikilmesi konusunda talepler gelmektedir. Zar tekrar dikilemese de, zar şeklinde ,ilişki sırasında kanayabilecek yeni bir dokunun değişik cerrahi yöntemlerle oluşturulabilmesi mümkündür. Değişik batı ülkelerinde 3.500-5.500 dolarlık maliyetleri olabilen bu cerrahi işlemler son yıllarda oldukça sık yapılmaktadır. Batı ülkeleri diye kabaca adlandırabileceğimiz, cinselliğin daha özgür yaşandığı toplumlarda da bu işlemler son yıllarda daha sıklıkla görülmektedir. Oradaki sebeplerin önemli bir bölümü cinselliğe sadece kısa süreli heyecan katma gibi fantezi sayılabilecek sebeplerdir. Tutucu toplumlarda ise öldürülme veya dışlanma korkusu insanları bu işleme itmektedir. Tıbbi yönden olmasa da sosyal ve ahlaki yönden toplumun değişik uzman kesimleri ve aydınları tarafından tartışılması gereken bir durum olduğu ortadadır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir