Rahim kanserleri(Endometrium ca)

Rahim kanseri ve öncü lezyonları

-Kadınlardaki en sık gözüken jinekolojik kanserdir.

-Doğum yapmamışlarda, şişmanlarda, şeker hastalığı olanlarda, yüksek tansiyonlularda daha sıktır.

-Düzensiz, uzun süren , bol ve/veya sık kanamalı durumlarda özellikle 40 yaşını geçen bir hastalarda önce küretaj ile doku alındıktan sonra hormon tedavisine başlanmalıdır. 40 yaş altında önce hormon tedavisi geçmezse biopsi yapılabilir.

-Ultrasonografide rahim iç zarı kalınlığı(endometrium) artmıştır ve düzensizlik vardır.

-Kadılık hormonu olan östrojen rahim endometriumu kalınlaştırır. Normalde yumurtlama olursa, yumurtlama olan dokudan (Corpus Luteum) progesteron denen ve östrojeni frenleyen hormon salgılanır ve bu kalınlaşma dengelenir. Özellikle yumurtlama problemi olanlarda ve/veya belli bir yaştan sonra yumurtlama zaten bitince (45 yaş üstü) progesteron hormonu olmayınca östrojen frensiz bir şekilde endometriumu geliştirir, kalınlaştırır. Buna hiperplazi denir. Endometrial hiperplazi uzun süre devam ederse %1 olasılıkla 5 yıl içinde rahim kanserine dönüşebilir. Adenamatöz denen tipinde bu oran %5-10 dur. Eğer küretaj ile alınan dokuda hücrelerde atipi var ise bu oran daha fazladır.

-Tedavi progesteron hormonunu ağızdan(mide şikayeti,halsizlik yapabilir ,karaciğeri yorabilir) veya özel spiral (mirena) yoluyla vermektir.

-Atipik hücreler görüldüğünde rahim alma operasyonu(histerektomi) düşünülmelidir.

-Rahim (endometrium) kanseri tedavisi evrelerine göre cerrahi tedavi, kemoterapi ve radyoterapidir.

-Sarkom denen rahim kanseri türü çok daha kötü olup tedavisi daha zordur.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir