Rahim Sarkmaları

Kas dokusunun zayıflamasına bağlı olarak kadınlık organlarının fıtıklaşması haline genel olrak halk arasında rahim sarkmaları dense de aslında her organ için ayrı bir Latince isimlendirme vardır.

İdrar torbasının vajenden sarkmasına sistosel, idrar kaçırmaya asıl sebep olan idrar btorbası boynunun sarkmasına üretrosel, kalın barsağın vajene doğru sarkmasına rektosel, rahimin kendisinin vajen dışına doğru sarkması (rahim ağzı dış dudaklar hizasına kadar gelebilir) hatta tamamen dışarı çıkmasına uterin prolapsus denir.

Zamanla yaşla birlikte, zor ve sık vaginal doğumların travmatik etkisi ile veya ailevi yatkınlik nedeniyle daha sık gözükebilir.

İki yönden önemi vardır. Birincisi idrar torbasının özellikle idrar torbası(mesane) boynunun sarktığı durumlarda idrar kaçırma şikayeti yapar ki sosyal hayatı çok etkiler. Diğeri estetik sayılabilecek ama kronik uzun süren ağrı yapabilen durumlardır. Kasık,göbek fıtıkları gibi müzmin ağrı yapar ama şiddetlenmez ve psikolojiyi etkiler. Ayrıca cinsel yönden eşi tatmin edememe duygusu yaratır.

Eğer vajinal kaslarda gevşeklikler başlamışsa (vajinal doğumlar,yaş vs), idrar kaçırma ,ağrı vs gibi şikayetler henüz yok ise vajinal kasları güçlendirici egzersizler hastalara önerilir (Kegel egzersizleri). Gerekirse değişik ağırlıkları olan buji şeklinde protezler bu egzersizlere eklenebilir. Tarif etmesi komik olsa da düzenli yapılırsa çok faydalı olduğu düşünülmektedir. Cinsel yönden vajinal sıkılığın olmadığı düşüncesi cinsel yönden tatmin edememe duygusu yaratabilir. Bu durumlarda uzman kişilerce küçük sayılabilecek (estetik yönüde vardır) bir operasyon hastalara önerilebilir.

Rahimin tamamen dışarı sarkması ise tartışmasız ağrı yapan, idrar yapmayı engelleyen, hastanın genel durumu ameliyata engel değilse mutlaka ameliyatı gerektiren bir durumdur. Sadece rahimin dışarı tamamen çıktığı bu durumlarda eğer hastanın genel durumu, diğer hastalıkları (kalp,akciğer vs) büyük bir operasyona izin vermiyorsa vajinaya takılan plastik halkalar ile geçici çözümler sağlanmaya çalışılır

Tedavileri hastalığın çeşidine göre küçük veya büyük (genellikle vajinal yoldan) cerrahi müdahaledir.(kolporafi anterior,posterior, TVT,TOT,vaginal histerektomi)

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir