Sancılı Cinsel İlişki ve Vaginismus

Sitemdeki diğer bölümde bir kadının cinsel hayatında sorun olan yeterli zevk alamama (orgazm olamama) konusundan bahsetmiştim. Burada yine benzer ancak daha ciddi bir durum olan ilişki sırasında bırakın zevk almayı, acı duymaktan veya hiç ilişkiye girememe durumundan bahsedeceğim. Tıbbi terimler ile ifade etmem gerekirse…kadın cinsel fonksiyon bozukluklarından biri olan ilişki sırasında acı duyma (disparoni) veya vajen kaslarının istemsiz sürekli kasılmasına bağlı olarak ortaya çıkan vaginusmus durumu artık eşi de ilgilendiren ciddi bir durumdur. Cinsel ilişki sırasında yeterli zevk alamama konusu sadece kadının bir iç problemi (ki aslında öyle olmamalı) iken, burada sözü geçen iki durum cinsel ilişkinin her iki taraf için de tam olarak tamamlanamamasına, hatta ilişkinin gerçekleşememesine yol açmaktadır. Ortaya çıkabilecek psikolojik ve sosyal problemler her çiftte değişik olabilse de en azından bilgisel veya psikolojik destek söz konusu olabilmektedir.
Kadınlar üzerine olan toplumsal baskıların etkili bir şekilde gözlendiği toplum veya topluluklarda (ki Türkiyemizi bu tür toplumlar arasına dahil edebiliriz ) disparoni ve vaginusmusun batı ülkelerine göre daha sıklıkla gözlendiğini söyleyebiliriz. Her iki durum da ne yazık ki çiftler nadiren yardım alabilecek şartlara sahiplerdir. Bu yardımın da ne kadar doğru bir tıbbi yardım olduğu tartışılabilir. Çoğu zaman akraba, yakın arkadaş çerçevesinde çözülmeye çalışılan bu durumlar insanların hayatında bir karabasan gibi etkili olabilmektedir.
Birbirimize karşı bu kadar toleranssız, sinirli, mutsuz ve tatminsiz bir toplum olmamızın sebeplerinden birinin de arka planda yatan buna benzer cinsel fonksiyon bozukluklarının olduğu göz ardı edilmemelidir.
Konuyu kadın doğum uzmanı gözüyle şu şekilde özetleyebilirim…
Sancılı cinsel ilişkinin (disparoni) hem organik hem de –daha büyük bir oranda %70-80-psikolojik sebepleri vardır. Çoğu zaman her iki sebep beraber olduğundan organik sebepler giderilse bile psikolojik sorun kalıcıdır ve o konuyla da ilgilenilmelidir. Çoğu psikolojik sebebin önemli bir kısmı hastanın kendisi ile ,az bir kısmı ise ilişki (partner) ile ilgilidir.
Psikolojik etkenin daha belirgin olduğu vakalarda diğer bazı şikayetler de sıklıkla beraber görülmektedir. Bunlar sancılı adet olma, kronik kasık ağrıları, adet düzensizlikleri, doğum kontrol hapları ile problem yaşama, hamile kalamama, gerilim başağrıları gibi şikayetlerdir.
Ayrıca sancılı cinsel ilişkide (disparonide) ağrı yüzeysel (dış dudaklar civarında) veya derin (dip kısımlarda ve kasıklarda) olabilir.
Yüzeyel disparoni tedavisi nedene yöneliktir ve sebepleri şöyle sıralanabilir.
  • Dış dudaklarda,vajinada ,bartholin bezlerinde iltihap(Antibiotik veya cerrahi tedavi söz konusudur)
  • Doğum yırtıklarının kötü iyileşmesi (cerrahi tedavi gerekli olabilir)
  • Travmatik vajinal, anal ilişki nedeniyle klitoris ve diğer yerlerdeki sıyrıklar (yara merhemleri duruma göre yeterli olabilir)
  • Kalın kızlık zarı veya vajina anomaliler (cerrahi tedavi gerekli olabilir)
Derin disparoni tedavisi ise sebeplerinin kesin olmaması ve psikolojik sebeplerden tam ayrılamaması nedeniyle daha zordur. Tedavisi için özel uzmanlık alanı yani özel bilgi ve ilgi gereklidir. Çoğu zaman tam memnuniyet elde edilemeyebilir.
Derin disparoni sebepleri ise;
  • Pelvik inflamatuvar hastalık (PID)’a bağlı yapışıklıklar,abseler
  • Endometriozis odakları
  • Rahim ağzı yaraları ve yırtıkları
  • Radyasyon tedavisi almış hastalar
  • İncelmiş vajen(Menopoz, lohusalık)
  • Pelvik konjesyon sendromu (Bazı otörlerce kabul edilmese de leğen kemiği içindeki geniş varislerin olduğu bir durumdur, bazen gereksiz cerrahi işlem yapılmıştır)
Vaginismus deyimi vajenin dış bölümündeki kasların (anatomide perineal ve levator ani kasları diye adlandırılan kaslar) penisin zorlaması sırasında refleks olarak kasılmasına denir. Vaginusmus ve disparoni kardeş gibidirler. Cinsellikten korkma veya istenmeyen evliliklerde daha sıktır. Kadın tarafından tam olarak istenmeyen ve zorla olan ilişki vajinal kuruluğu,vajinal kuruluk yaralanmayı,yaralanmalar sancılı ilişkiyi arttırır ve kısır döngü oluşur. Psikolojik rahatlatma, parmakla genişletme, kayganlaştırıcılar, gerekirse genişleticiler son çare olarak botox uygulamaları veya cerrahi yöntemler denenebilir.
Sabırlı bir uzman doktor ile (partnerin de birlikte bulunması daha faydalı olabilir) doğru mekanlarda ve şartlarda hastaların görüşmesini önerebilirim.
Vajinal kuruluk sancılı cinsel ilişkiye sebep olur. İlişki sırasında vajinada ufak yaralanmalara bağlı ülserler, daha sonra da üzerine eklenen mantar infeksiyonları sıklıkla görülebilir. Aşağıda bu durum şematize edilmiştir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir