Selçuk Somer gözüyle Suda Doğum

Doğal doğumun doğal bir uzantısı aslında suyun içinde doğurmak..dikkat edin doğurtulmak demiyorum.annenin kendi içgüdüleri ile gerekmedikçe tıbbi müdahale almadan isterse de tüm fiziksel ve psikolojik destekten (ebe,doğum psikoloğu, doula) de ayrı kalmadan yapılan doğumları doğal olarak tanımlıyorduk ve bu annelerimiz onun anneleri vs. açısından çok da uzak kavramlar değildi..ancak suda doğum ne bu ülkede yetişmiş doğum hekimleri ne ebeler ne de anne adayları için pek bilinen bir uygulama değil..
Halbuki binlerce yıldır suyun sakinleştirici ve gevşeyici etkisi birçok toplumda kullanılmış ve güvenli bir doğum ciddi bir tıbbi bilgi oluşturulmuş durumda..

Selçuk Somer gözüyle özetle neden suda doğum?


-Doğum daha rahat ve daha az sancılı ilerliyor..nasıl yorgun ve stresli iken sıcak bir duş rahatlatıyorsa su doğum süresince de inanılmaz pozitif yapıyor..Bu nedenle bebekte de daha az sorunnoluyor ve bir hekim olarak (ilaç uygulamaları vs) daha az müdahalede bulunuyoruz..
-Çok daha iyi bir gevşeme sağlandığından bebekler daha rahat doğuyor ve daha az yırtık tamiri vs ile bir hekim olarak karşılaşıyoruz..
-Bebeğine ilk anne dokunuyor ve kucağına isterse kendisi alıyor..anne bebek ve baba üçlüsünün coşkusu bence suda doğumlarda ciddi olarak olumlu yönde farklı..

 

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir