Selcuk Somer’in Keşkesiz Doğumu

Bu meslekte 25. yılım. Dile kolay geliyor gerçekten. Bu zaman süresinde teknoloji de bilim de ne kadar çok şey değişmiş, gelişmiş. O zamanki tıbbi kitaplarda yazanların birçoğunun geçerliliği kalmadı. Ama en çok ben ve konulara bakış açım değişmiş ve de gelişmiş! Ama işin ilginç yanı özellikle doğum konusunda 25 sene öncesindeki kitaplardaki bazı bilgilere dikkat eder olmuş ve insanı, anneyi, gebeyi bebeği  ön plana almaya başlamışım. Psikolojiyi çook daha fazla önemsemeye başlamışım. En başta gebelere hasta dememeyi öğrenmişim. Kullandığım dil değişti artık.
Klasik ve toplumun o günkü geleneksel uygulamalarını düşünmeden uyguladığım yıllar yaklaşık 3 yıl önce Dr.Hakan Çoker’in çalışmalarına ilgi göstermem ile son bulmuştur. Onun sayesinde doğal doğum denen kavramla tanıştım. Dolayısı ile doğuma hazırlık eğitimi, dulalık, hamilelik ve doğum psikolojisi, nefes egzersizleri, meditasyon teknikleri vs. ile de. İlk başlarda doğum ebe işidir lafını duyduğumda kolay kabul edemesem de doğum olayının en önemli parçalarından biri olduğuna inanıyorum ebelik servisinin. Doğumun ekip işi olduğuna da…
Yaklaşık 5 sene önce eski sitemi hazırlarken yazdığım ve doğumu anlattığım bölümü tekrar okudum. Özellikle sezaryene götüren tüm sorunları yazmışım. Hepsi doğru kelimesi kelimesine! Fark tüm bu sorunları temizleyebilecek konuma ve imkâna ve ekibe sahip olabilmemiz artık.
Bu konuda uzman bir psikolog, ebe ve doğum öncesi eğitim üçlüsün olduğu doğumlarda 5 sene öncesine göre sezaryen oranım inanılmaz derecede düştü. Ama daha önemlisi annenin doğum şeklinden memnuniyeti çok arttı. Psikolojik açıdan vaginal doğumu imkânsız bulduğum gebelerimin nasıl coşkuyla doğum yapabildiğini gözlemledim.  Sezaryenin yapıldığı doğumlar da klasik uygulananlardan bir çok konuda daha farklı olmaya başladı.( Bebeğin doktor muayenesinden  önce anne ile kavuşması, orada kalması, kordon klampasyon zamanı, epidural vs).Her doğumun eşsiz ve farklı olduğunu biliyorum. Bunu belgelemek de bir o kadar zevkli.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir