Sperm Sayıları Erkeklerde Neden Gittikçe Azalıyor?

Bugünden sadece 50-60 yıl önce sağlıklı bir erkeğin 1 ml deki   ortalama sperm sayısı 110-120 milyon iken şu anda 40-50 milyona düşmüş durumda . Tüm dünya ülkeleri için geçerli bir bu durum şimdilik insan üreme sağlığını etkilemiş görünmese de  gidişat oldukça şaşırtıcı ve korkutucu. Birçok ülkede nedenlerini araştıran çalışmalar yapılmaya başlandı. En çok suçlanan  nedenler aşağıda sıraladıklarımdır.  Hepimiz için çok çarpıcı sayılabilir çünkü aynı yanlışları neredeyse senelerdir yapıyoruz.

  • Cep telefonu ve bilgisayar benzeri cihazlar yaydıkları ısı ve elektromanyetik dalgalar nedeniyle kasık bölgesine çok yakın ve uzun süreli olarak taşındıkları takdirde zararlı olabilmeleri nedeniyle ciddi bir şekilde suçlanıyorlar. Bu konudaki üç çalışmanın ikisi ciddi bir bağ olduğunu ortaya koymuş durumda. Ortalama 12 saat cep telefonunu yanında taşıyan 870 öğrencinin incelendiği bir çalışmada öğrencilerin sperm sayılarında azalmalar kanıtlanmış. Özellikle wifi ağının kullanıldığı zamanlarda cihazların daha fazla zararlı ışın saçtıkları biliniyor. FDA (Amerikan Besin ve İlaç Yönetimi) şu an için çok kestirilemeyen beynimize verebilecekleri zararları da hafifletebilmek için kulaklık kullanmayı, cihazları şarjları daha dolu iken çalıştırmayı, bilgisayarları karın bölgesine yakın çalıştırıyor isek araya koruyucu bir destek koymayı öneriyor.

 

  • Fast Food (uzun süre dayanması için koruyucu madde eklenmiş, dondurulmuş, kızgın yağda kızartılan besinler) özellikle hormon takviyeli piliçleri de suçlular arasına sokmak mümkün.
  • Sigaranın zaman içinde %20 oranında sperm sayısını düşürdüğü saptanmış. Birçok nedenden olduğu gibi bu sebeple de uzak durmakta fayda var.
  • Ve de kola 🙂

 

Spermlerin sağlıklı yaşayabilmeleri için (kadın yumurtalarından farklı olarak) vücut ısısından daha soğuk bir ortamda bulunmaları gerekir. Bu nedenle karın içinde değillerdir. Bölgesel ısıyı arttıran faktörler spermlere zarar verebilirler. Cep telefonu ve bilgisayarların ısı etkisi dışında o bölgedeki kan akımını arttıran varisler (Varikosel) de bunların arasındadır. Hamilelik oluşturma konusunda problemi olan veya sperm sayısında azalması olan kişilere ürolog muayeneleri önerilmektedir. Hatta genç yaşlarda bir şikayet olmadan da sperm testi tavsiye edilebilir. Özellikle herhangi bir anormallik durumunda yapılan sperm testi en az iki hafta sonra tekrarlanmalıdır. Daha güvenilir bir sperm testi için de en az iki en fazla beş günlük bir cinsel perhiz yapılmış olmalıdır.

 

Erkekler ne yazık ki bazı konularda kadınlara göre daha şanssız. Çünkü bazı hastalıkları taşıyan genler Y kromozomunda daha çoktur. Yüksek tansiyonu, coroner arter hastalıklarını, otoimmün bazı hastalıkları hatta HIV’e yatkınlığı da bunların arasında sayabiliriz. Yani vücuttaki en kısa ve en az genetik donanıma sahip olan kromozom olan Y kromozomu, erkek hastalıklarının bir şablonu sayılabilir.  İlginç olan bir diğer nokta Y kromozomunun evrimin bir noktasında mutasyona uğrayarak yavaş yavaş kısaldığı ve kısalmaya da devam edeceği ve belki da binlerce yıl sonra yok olacağının varsayılması. Dünyayı o zamanlarda hayal etmek bile imkansız… 🙂

 

 

 

 

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir