Spiraller

Spiraller rahimin içine yerleştirilen genelde T harfine benzer şekillerde dizayn edilmiş araçlardır. Mekanizma tam belli olmasa da yabancı cisim reaksiyonu yaparak mekanik etki ile gebeliğin rahime yerleşmesini önledikleri düşünülmektedir.

 

-Değişik boyları(doğum yapmış ve yapmamışlar için),değişik markaları mevcuttur.

 

-Eskiden doğum yapmamış kadınlara takılması önerilmezken son yıllarda bilinçli,kontrollere gelebilen hasta olmak kaydı ile her yaştaki kadına doğum yapmamış olsa da takılabilmektedir. Eskiden doğum yapmamış hastalara önerilmemesinin sebebi vajende oluşabilecek bir infeksiyonu köprü vazifesi görüp rahim içine ve tüpler iletebilip hamile kalamama tehlikesini oluşturmasıdır. Ancak bu süreç ağrılı,ateşli ,zor ve uzun bir süreçdir. Bilinçli bir kadında doktor gözetiminde bu kolayca önlenebilmektedir. Sadece akıl hastalarına ve çok partnerli hayat kadınlarına kesinlikle önerilmemektedir.

 

-Takıldıktan sonra –eğer yan etki oluşmaz ve uygun olursa- hasta için rahat, oldukça güvenli, hissedilmeyen bir yöntemdir. -Özellikle doğum sonrasında emziren kadınlarda doğum kontrol yöntemi olarak çok uygundur. -Bazen , sadece bazı pozisyonlarda spiralin ipi erkek tarafından hissedilebilir, ancak genellikle rahatsız edici bir etki değildir. -Kanama süresini ,miktarını, adet sancısını arttırıcı etkileri az ya da çok olabilir. -%1 iç veya dış gebelik olma ihtimali teorik olarak vardır. -Beklenmeyen durumlarda hemen, diğer durumlarda 6 aylık düzenli kontrolleri gereklidir.

 

-Spirallerin değişik şekillerini aşağıda görebilirsiniz.

-Aşağıdaki şemada da spiralin rahim içindeki pozisyonu resmedilmiştir.

 

-Son 10 yılda Alman Shering firmasının patentinde minimal progesteron hormonu içeren, yavaş yavaş bu hormonu rahim iç dokusuna salgılayan bir spiral (MİRENA) piyasaya çıkmıştır. Bu spiral diğer klasik spirallerden tamamen farklı özelliklere sahiptir. Bunları şöyle özetleyebilirim.

 

-İlk ay olabilecek lekelenmeleri saymazsak uzun vadede menstruasyon kanama süresini,miktarını ve ağrı şiddetini azaltırlar.

 

– %20 vakada çok az kanama olur ve bu istenen ve fizyolojik bir durumdur. Daha fazla cinsel özgürlük, kıyafet, yüzme serbestliği vs. sağladığı için özellikle yurtdışında çok ilgi çekmiştir. Menapoz ,daha sonra hamile kalamama ile kesinlikle ilgisi yoktur.

 

-Fazla ve uzun adety görme nedeniyle kansızlık oluşan hastalara, şiddetli adet sancısı gördüğü için sosyal hayatı etkilenen hastalara doğum kontrolünden bağımsız olarak özellikle tavsiye edilmektedir.

 

-Çıkartıldıktan hemen sonra süreç eski haline döner.

 

-Spiral yerinden az miktarda oynasa dahi bildirilmiş iç veya dış gebelik yoktur.

 

-Rahim ağzında mukus tıkacı yaprığından yine diğer spirallerden farklı olarak vajendeki infeksiyonun rahim içine geçişini engeller.

 

-Genellikle 5 yıl sonunda değiştirilmeleri önerilir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir