Suda doğumun dezavantajları, riskleri yok mu?

Sadece tıbbi konularda değil bu dünyadaki her sosyal konuda da seçilen her yolun avantajı olduğu kadar dezavantajları da vardır.

Tıpkı klasik doğumlarda olduğu gibi, suda doğumlarda da, doğumun kendisinden kaynaklanan istenmeyen sonuçların görülme olasılığı her zaman vardır. Ancak dikkatli takip ve önlem sonucunda bu riskler minimuma indirilir. Bu yüzden suda doğum konusunda tecrübeli bir ekiple çalışmak önemlidir.

Özellikle riskli durumlarda anne sudan daha erken çıkarılır. Böylece suya bağlı oluşabilecek istenmeyen etkiler önlenebilir.

Suda doğumlar yapılan bazı çalışmalarda klasik doğumlara göre avantajlı bulunurken, bazı çalışmalarda ise az da olsa daha riskli gruba sokulmuştur. Özellikle İngiltere’de her devlet hastanesinde suda doğum imkanının sunulduğu göz önüne alınırsa en az klasik doğumlar kadar güvenli olduğu söylenebilir.

Ancak avantaj ve dezavantajlar, diğer seçenekler ve süreç hakkında yeterli eğitimi almış bir gebe için harika bir alternatif suda doğum… Bu yüzden dileyen ailelere doğru bilgilendirme ve hazırlık sonrasında bu imkan korkutulmadan sunulmalıdır.

Doğru seçilmiş fiziki şartlar ve tecrübeli bir ekip ile birlikte suda doğum doğum seçeneklerinden biri olmaya devam edecektir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir