Sürekli Düşük (Habituel abortus)

Arka arkaya 2 erken düşük (kimyasal değil) veya aralıklı olarak 3 düşük yapılmasına sürekli düşük (habituel abortus) denir.

Ancak habituel abortusda ,tekrar etmek gerekirse arka arkaya 2 veya aralıklı olarak 3 veya daha fazla 5-6 haftalık makroskopik olarak saptanmış gebeliklerde (kimyasal değil) başka tetkikler yapılmalıdır. Ancak çoğu zaman bir şey saptanamaz.

Hastaları ve eşlerinin psikolojilaeri çok bozuk olduğundan gerçekten doğru bir empati ve gereksiz kelimeler kullanmadan durum açıklanmalıdır. Her türlü tetkikin kısa sürede yapılması iyi olur. Ancak ne yazık ki herhangi bir şüpheli sonucun kısa sürede ve etkin bir tedavisi yoktur. Hastalar en ufak bir umudun peşinde gitme psikolojisindedirler. Genelikle ,eğer kısa sürede hamile kalabilmekte bir sorun yoksa, belli bir sayı sonra mutlaka normal bir gebelik elde edilmektedir. Burada eşlerdeki ciddi genetik hastalıkları ve akraba evliliklerini ayrıca değerlendirmek gerekir.

Genetik danışma en önemlisidir. Her akraba evliliği problemli veya sakat? gebelikle sonuçlanacak değildir. Öyle olsaydı Anadolumuzdaki bir çok evlilik sorun yaşardı. Ancak sürekli düşük, sakat (anomalili) bebek doğurma hikayesi olanlarda iyi bir genetik araştırma kesinlikle yapılmalıdır.Üniversitelerde bu konularda danışmanlık veren özel bölümler bulunmaktadır.

Eşlerden yapılan kromozom analizleri, TORCH infeksiyon araştırmaları, antifosfolipid sendrom denen bir hastalık için antikor araştırmaları, rahimiçi dokunun araştırmaları (Histerosalpenjiografi, histeroskopi) yapılabilir. Toplam maliyeti 1000 dolar civarındadır.

Ne yazık ki senelerdir arka arkaya düşük yapan (habituel abortus) hastaların tedavisinde senelerdir yeni bir gelişme olmamış ve rutin uygulamalar arasına girmemiştir.

Düşük doz aspirin, heparin kullanımı denenebilir.

Genetik tanı yapılarak (Preimplantasyon genetik tanı-PGD=Preimplantation Genetic Diagnosis) tüp bebek başka bir seçenek olabilir

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir