Tedavi Şekilleri

-En sık karşılaşılan hastalık çeşidi yumurtalıkların iyi çalışamamasıdır (Anovulasyon). Yumurtlamayı sağlayacak bir çok ilaç vardır ve etkinlikleri yüksektir.

-Clomiphen sitrat adı verilen drog ağızdan alınır ve en büyük avantajı ucuz olması(yaklaşık 10 euro) ve çok sık takip gerektirmemesidir. Yumurtlama sağlayıcı etkisi %70-80 civarındadır. Özellikle PCOS’li hastalarda tercih edilirler. Ancak rahim iç zarını inceltmeleri dezavantajlarıdır.

-Yumurtlamayı arttıran iğneler çok daha etkilidirler. Ancak pahalı olmaları (500-1000 dolar), günde 2 defa injeksiyon yapılmaları ve sıkı takip gerektirmeleri dezavantajlarıdır. Ancak özellikle yardımcı bir üreme tekniği kullanılacaksa tercih edilirler.

-Yardımcı üreme teknikleri (ART=Artificiel Reproductive Technics) adı altında başlıca aşılama (inseminasyon) ve tüp bebekten (IVF) bahsedilmektedir.

-Aşılama (İnseminasyon) mastürbasyon yöntemi ile elde edilen spermlerin iyi,sağlıklı,hareketli olanlarının ayıklanıp, içlerine hareketliliklerini arttıran şekerli ilaç verilip (maraton koşanlara şekerli sıvı verilmesi gibi) rahimin içine bir kateter vasıtası ile verilme işlemidir.

-Spermler vajen dibine boşalırlar ve yaklaşık8-12cmlik bir yolu ileri doğru giderek yumurtaya ulaşırlar. Bu sırada (ordu benzetmesini kullanırsak) yolda bir çoğu telef olur, ölür.. Aşılama ile hem bu yol 2-4cm mesafeye indirilir.Hem de dopingli ilaçlar ile askerlerin gücü arttırılır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir