Tüp bebek (IVF)

-IVF (İn Vitro Fertilisation=IVF) kelime anlamıyla dışarıda döllenmedir. Yumurta(lar) yumurtalıklardan toplanır ,dışarıda sperm ile döllenir, 4-8 hücreli hale getirildikten sonra rahim içerisine embryo halinde verilir. Aşağıda bu aşamaları gösteren şemayı bulabilirsiniz.

-Yaklaşık 15 sene önce, sadece yurtdışında uygulanabilen ve bir aylık tedavisi 50.000 dolar civarında olan tüp bebek maliyetleri günümüzde, merkezlere göre değişerek her şey dahil yaklaşık 3-7bin dolar civarında yapılabilmektedir. Üstelik IVF uygulaması yapan birçok merkez ve yetişmiş tecrübeli eleman bulunmaktadır.

-Başarı şansı erkek hastalıklarında ve kadın tüp tıkanıklıklarında çok yüksektir.

-Genel başarı oranları (aslında merkezlerden çok sağlıklı bilgi, almak kolay değil, çünkü ciddi bir rekabet var) hastalıkların çeşidine göre değişse de %60-70 arasında bildirilmektedir. Ancak bunlar hamilelik oranlarıdır. Düşükler de hesaba katılırsa eve canlı bebek götürme oranı %40-50 ler civarındadır.

-Tüp bebekte ilk aşama yeterli yumurta içeren kist oluştırmaktır. Her bir yumurtalıkta 5-10 arası ideal sayıdır. Genel anestezi altında toplanan yumurtaların bir kısmı boş veya kötü çıkabilir. Boş veya kötü çıkma oranı, yaşa ve kişiye göre %20-%100 arasında değişebilir. Çıkan yumurtaların bir kısmı sperm içlerine itildikten sonra da gelişemeyebilir (%20-60). Son olarak ideal sayı olan 8 hücreli hale gelseler de rahim içine verildikleri zaman rahim iç zarına tutunamayabilirler. Örneğin her 2 yumurtalıkta bulunan toplam 20 kist aspire edildiğinde 4-5 tanesi boş çıkabilir. Dolu çıkan yumurtaların bir kısmı kötü gözükebilir (örneğin 3-4 tanesi ). Döllenen yumurtaların yine 4-5 tanesi iyi gelişemeyebilir ve 8 hücreli hale gelemeyebilir. İçeri verilen örneğin 3 tanesi de rahimde tutunamayabilir. Yani en başlangıçta izlenen kist sayısı ile gebelik arasında çok farklılık olabilir.

-40 yaşından sonra, ve/veya FSH değerleri 14’ün üzerine çıktığı durumlarda başarı şansı hızla daha da düşer ve %10lar civarındadır. Bu gibi durumlarda yumurtalıkların ilaçlara cevabı düşüktür (poor responce=kötü yanıt) . Daha sağlıklı olduğu düşünüldüğü için doğal gelişen yumurtaya IVF uygulaması gündeme gelebilir.

-Nadir de spermle birleşen yumurta gelişemeyebilir. Bu hastalık az gözükür ve yumurta olunlaşma problemi (oosit matürasyon defekti) gdiye adlandırılabilir. Şanssız denilebilecek bu hastalar 20li yaşlarda, FSH düzeyleri son derece normal olabilirler. Tüp bebek tedavisi ile bolca yumurta elde edilebilir. Ancak sperm içeri verilse de gelişim olamaz,tedavisi ne yazık ki yoktur.

-Tüp bebek hastalarının psikolojileri çok farklıdır. Çok basit kelimeler , herhangi bir sıradan fotoğraf bile duygusal dünyalarındaki kırılgan yapıyı çökertebilir. Bu nedenlerle bu durumlarını anlayan, uygun ortamı hazırlayan,ne yapılması gerektiğini bilen ve paylaşan profesyonellerle çalışmaları çok önemlidir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir